Vlády Spojených štátov a Británie dnes uvalili sankcie na celkom 18 ľudí, ktorí sú podľa nich súčasťou iránskej siete plánujúcej atentáty na kritikov Teheránu v dvoch západných krajinách. Oznámenie prišlo na pozadí zvýšeného napätia medzi Iránom a Západom v dôsledku útokov proiránskych ozbrojencov na Blízkom východe.
Americké ministerstvo financií informovalo, že na sankčný zoznam zaradilo 11 ľudí. Je medzi nimi šesť Iráncov, z ktorých jedného Američania spájajú s iránskymi revolučnými gardami, teda zložkou iránskej armády, a zvyšných päť s iránskym ministerstvom tajných služieb a bezpečnosti.
Skupina podľa amerického vládneho vyhlásenia stojí za vraždami a únosmi niekoľkých ľudí v snahe umlčať hlasy nepohodlné Teheránu. Údajného lídra skupiny a dvoch mužov z Kanady zároveň americké ministerstvo spravodlivosti obžalovalo zo zločinného sprisahania spojeného s nájomnou vraždou, uviedla agentúra Reuters.
Zaradenie na sankčný zoznam spravidla znamená zmrazenie majetkov daného subjektu v USA a zákaz pre Američanov vykonávať s ním akékoľvek transakcie.
Washington kroky koordinoval s Britániou, ktorá ohlásila sankcie proti siedmim ľuďom a jednej organizácii. Sú medzi nimi aj členovia jednotky revolučných gárd, ktorá bola podľa zistení televízie ITV zapojené do plánu zavraždiť na britskej pôde dvoch novinárov.
Web Politico podotýka, že niektorí britskí zákonodarcovia aktuálne požadujú, aby vláda uvalila sankcie aj na revolučné gardy ako celok.
Spojené štáty a Británia pred niekoľkými dňami spoločne pridali na svoje sankčné zoznamy štyroch vysokých predstaviteľov jemenských povstalcov Húsíov, ktorí už dva mesiace útočia na nákladné lode v Červenom mori. Okrem sankcií na to Američania a Briti reagujú aj bombardovaním vojenských objektov povstalcov, ktorí majú podporu Teheránu.
Ozbrojencom podporovaným Iránom okrem toho USA pripisujú útoky na americké jednotky na Blízkom východe, kvôli ktorým teraz niektorí republikánski zákonodarcovia volajú po odvetných úderoch na iránske ciele.