Maďarské opozičné strany dnes predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, kde by zákonodarcovia ratifikovali vstup Švédska do NATO. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na opozičných poslancov. Maďarsko je poslednou aliančnou krajinou, ktorá ešte vstup Švédska do NATO neschválila; ako predposledný tak minulý týždeň urobil turecký parlament.
Maďarský parlament, kde má väčšinu vládnuca strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, aktuálne nezasadá a zísť sa má až na konci februára. Predseda parlamentu László Kövér minulý týždeň doplnil, že ratifikácia švédskeho vstupu do aliancie nie je naliehavou záležitosťou. Naznačil, že pokusy opozície o zvolanie mimoriadneho zasadnutia pravdepodobne stroskotajú.
Švédsky vstup vyžaduje súhlas všetkých 31 členských štátov NATO. Doteraz bola za najväčšiu prekážku v tomto procese považovaná Ankara, rovnako ako predtým v prípade rozšírenia aliancie o Fínsko.
Orbán, ktorý má priateľské vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, minulý týždeň na sociálnej sieti X po telefonáte so šéfom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom opätovne ubezpečil, že Maďarsko vstup Švédska do NATO podporuje a že poslancov vyzve na schválenie švédskeho vstupu pri najbližšej príležitosti.
Tradične neutrálne Švédsko podalo žiadosť o vstup do aliancie spoločne s Fínskom v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Väčšina členských štátov schválila vstup oboch krajín už v roku 2022 alebo na začiatku roka 2023. Fínsku žiadosť Turecko schválilo na začiatku minulého roka a krajina sa stala členom NATO na začiatku apríla.
Vstup Švédska ale Turecko blokovalo kvôli svojim výhradám k tomu, ako Štokholm postupuje voči organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické, ako sú napríklad kurdské milície YPG či Strana kurdských pracujúcich.
Švédsko preto sprísnilo svoje protiteroristické zákony. Maďarský parlament s ratifikáciou otáľa podľa všetkého aj kvôli kritike od niektorých švédskych politikov na adresu Budapešti, ktorá sa týka zhoršovania stavu demokracie v Maďarsku.