Vláda amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že pozastavuje schvaľovanie nových terminálov na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Biden vo vyhlásení toto rozhodnutie vysvetľuje najmä snahou bojovať proti "klimatickej kríze". Po intervencii volali environmentálni aktivisti, píše agentúra AP, ktorá krok spája s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.
Dodávky majú pokračovať
Export LNG zo Spojených štátov v posledných rokoch prudko rastie a po útoku Ruska na Ukrajinu sa krajina stala najväčším vývozcom skvapalneného plynu na svete. Vlani podľa Bieleho domu zhruba polovica vývozu smerovala do Európy a Bidenova vláda uisťuje, že dodávky spojencom budú cez existujúcu infraštruktúru pokračovať.
Schvaľovanie nových projektov je podľa nej potrebné prerušiť kvôli zastaraným kritériám, ktoré ministerstvo energetiky v týchto prípadoch používa. "Dostatočne už nezohľadňujú faktory, ako sú potenciálny rast cien pre amerických spotrebiteľov a výrobcov... alebo posledné analýzy dopadu emisií skleníkových plynov," uvádza vysvetlenie Bieleho domu.
Prezident Biden v samostatnom komuniké zdôrazňuje predovšetkým klimatický aspekt opatrení a uisťuje, že berie klimatické zmeny ako "existenčnú hrozbu". Ďalej obviňuje Republikánsku stranu vedenú jeho predchodcom Donaldom Trumpom, že zámerne popierajú naliehavosť "klimatickej krízy". "Moja administratíva sa nebude nečinne prizerať," uvádza.
Vyhovel klimatickým aktivistom
Produkcia fosílnych palív v USA však za Bidenovho úradovania rastie. Táto skutočnosť ide proti jeho deklarovaným klimatickým ambíciám, ku ktorým patrí aj sľub znížiť americké emisie skleníkových plynov na polovicu do roku 2030. Rozhodnutím ohľadom exportu LNG teraz prezident vyhovel požiadavke klimatických aktivistov, ktorých si vlani pohneval schválením obrieho projektu ťažby ropy na Aljaške.
Oznámenie prišlo v čase, keď už v USA prakticky beží plnohodnotná kampaň pred novembrovými prezidentskými voľbami. Primárky demokratov a republikánov síce ešte len začali, už teraz je však takmer isté, že proti sebe znova stanú Biden a Trump. Klimatická politika je pritom pre Bidena jednou z ciest, ako sa odlíšiť od Trumpa, ktorý spochybňuje vedecký konsenzus ohľadom zmeny klímy a vyhlásil, že po jeho návrate do prezidentskej funkcie sa bude "vŕtať, vŕtať, vŕtať".
Zatiaľ čo environmentalisti dnešné oznámenie vítajú, zástupcovia energetického priemyslu ho odsudzujú. "Toto je víťazstvo pre Rusko a strata pre amerických spojencov, americký pracovný trh aj globálne klimatické úsilie," uviedla lobistická skupina American Petroleum Institute obhajujúca záujmy výrobcov fosílnych palív.