Nie je nič dôležitejšie ako podpora Ukrajiny v jej vojnovom úsilí proti ruskej agresii, povedal pri svojej dnešnej návšteve Kyjeva poľský premiér Donald Tusk. Pomoc brániacu sa krajinu označil podľa stanice TVN 24 za "záležitosť číslo jeden".
Šéf poľskej vlády prišiel do ukrajinskej metropoly ráno vlakom, spoločne so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom dopoludnia položil veniec pri múre pripomínajúci padlých ukrajinských vojakov.
VIDEO: Donald Tusk pricestoval do Kyjeva:
Najspoľahlivejší spojenec
"Musíme jednoznačne potvrdiť, a obe strany to urobíme, plnú vzájomnú podporu v konfrontácii so zlom," povedal Tusk novinárom v Kyjeve.
"Pre mňa je veľmi dôležité budovať pocit, že Poľsko je najspoľahlivejším, najstabilnejším spojencom Ukrajiny v tomto smrtiacom boji so zlom," vyhlásil šéf poľskej vlády a podotkol, že do Kyjeva prišiel aj kvôli poľskej bezpečnosti. "Nie je to len záležitosť Ukrajiny. Je to otázka bezpečnosti celého slobodného sveta, "zdôraznil podľa TVN 24.
Slovensko už vojensky nepomáha
S Denysom Šmyhaľom sa stretne tento týždeň aj slovenský premiér Robert Fico. Jeho postoj je však diametrálne odlišný v porovnaní so šéfom poľského kabinetu.
"Idem (na rokovanie so Šmyhaľom) ohľadom humanitárnej pomoci. Potvrdím, že žiadne zbrane nedostane pokiaľ ide o slovenskú armádu a štátne zásoby, a poviem mu, že sú veci, na ktoré máme úplne, ale úplne iný názor," vyhlásil počas víkendu Fico.
Premiér po tom, ako sa ujal moci, zmenil stanovisko našej krajiny voči Ukrajine a ukončil posielanie vojenskej pomoci zo strany štátu. Dovoz zbraní od firiem však vláda neobmedzila.
Fico ďalej avizuje, že Šmyhaľovi povie, že je proti členstvu Ukrajiny v NATO a že ho bude vetovať a blokovať. "Je to základ pre tretiu svetovú vojnu a nič iné," povedal premiér.
Podľa svojich slov je zvedavý na ukrajinskú predstavu riešenie konfliktu s Ruskom, pretože on sám riešenie nevidí. Fico je tiež presvedčený, že je nutné Ukrajine povedať, že je jednou z najskorumpovanejších krajín na svete a nikto nevie, koľko z poskytovanej západnej pomoci sa stratí niekde v polovici cesty.
Konflikty záujmov
Tuska čaká v ukrajinskej metropole okrem stretnutia so Šmyhaľom okrem iného aj rokovanie s prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Poľský premiér upozornil, že s ukrajinskými činiteľmi chce prerokovať tiež "mnoho bilaterálnych otázok, vrátane záujmov" oboch krajín. "Sú určité konflikty záujmov...a budeme o tom hovoriť, a to nielen v duchu priateľstva, ale aj v nastavení tieto problémy čo najskôr vyriešiť," dodal Tusk, ktorý sa chopil vlády v Poľsku minulý mesiac.
Poľsko je kľúčovým spojencom Ukrajiny. Od začiatku ruskej vojenskej agresie dodáva napadnutej krajine vojenskú pomoc, poskytuje útočisko miliónom vojnových utečencov.
Cez jeho územie, cez letisko v Rzeszówe, ale aj po železnici, prúdi na Ukrajinu vojenská pomoc od západných spojencov. Minister zahraničia Radoslaw Sikorski podľa agentúry Reuters povedal minulý týždeň, že Tuskova vláda hľadá spôsob, ako zabezpečiť viac munície a vojenského vybavenia do nového balíka pomoci pre Ukrajinu.
V posledných mesiacoch však na vzťahy medzi Kyjevom a Varšavou vrhli tiene protesty poľských poľnohospodárov kvôli dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov alebo blokáda hraničných priechodov poľskými autodopravcami, ktorí tak dávali najavo odpor voči konkurencii z Ukrajinou. Poľsko a Ukrajinu v uplynulých rokoch rozdeľoval tiež pohľad na niektoré historické udalosti.