Najväčšou výzvou terajšieho belgického predsedníctva Rady Európskej únie bude podľa premiéra Alexandra De Crooa budovanie silnej unijnej ekonomiky. V súčasnosti je totiž Čína čoraz dominantnejšia na svetových trhoch a Spojené štáty by sa mohli v prípade opätovného zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta uchýliť k ochranárskym opatreniam.
De Croo to dnes povedal v Európskom parlamente v Štrasburgu, kde europoslancom predstavoval priority polročného belgického predsedníctva.
Samostatná Európa
"Ak nám rok 2024 znovu prinesie ‘Ameriku na prvom mieste‘, viac ako predtým to pre nás bude znamenať ‘Európa sama za seba‘," povedal De Croo s odvolaním sa na volebný slogan amerického republikána Trumpa.
"Nemali by sme sa tejto vyhliadky obávať," dodal. Belgický premiér tiež uviedol, že Európska únia by mala možnosť, že Spojené štáty budú izolovanejšie, brať ako príležitosť na osamostatnenie a získanie väčšej suverenity.
De Croo tiež zopakoval už známe postoje Belgicka k niektorým náročným otázkam európskej politiky - predsedníctvo bude podľa neho pracovať na schválení rokovacieho rámca pre prístup Ukrajiny, Moldavska a Bosny a Hercegoviny do Európskej únie, plánuje čo najviac urýchliť finančnú podporu vojnou zmietanej Ukrajine a rozšíriť európske trhy.
Musíme sa dostať na trh
"Európa je silná v inovácii(...) ale naši mladí podnikatelia majú problém svoje nápady dostať na trh. Musíme sa dostať od ‘vynájdenej v Európe‘ cez ‘vyvinuté v Európe‘ až po ‘vyrobené v Európe‘, "povedal De Croo a pokračoval: "Každý kút nášho kontinentu musíme zahrnúť do veľkého kapitálového trhu prístupného podnikateľom, od Štokholmu po Neapol, od Dublinu po Sofiu. "
"Rok 2024 je rokom demokracie. Treba zabezpečiť, aby sme kľúčové reformy dotiahli pred koncom tohto obdobia, "poznamenala na tlačovej konferencii s belgickým premiérom predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.
Európsku úniu čakajú tento rok v júni voľby do Európskeho parlamentu. Čo sa nepodarí dojednať, schváliť a právne doladiť približne do apríla, sa už v tomto volebnom období nestihne. "Každý hlas je dôležitý. Zmeny plynúce z budúceho zloženia tohto parlamentu budú citeľné," povedala metsolaová vo svojom apeli na vysokú účasť v eurovoľbách.
De Croo dodal, že belgické predsedníctvo nad rámec všeobecných priorít vybralo asi 60 legislatívnych opatrení, ktorými sa v nasledujúcom polroku chce zaoberať.