Irak v utorok odsúdil raketové útoky susedného Iránu zamerané na protiteheránske skupiny a údajnú izraelskú "špionážnu centrálu" v jeho autonómnom regióne Kurdistan. Podľa Bagdadu ide o útoky na suverenitu Iraku, informovala agentúra AFP.
Vo vyhlásení irackého ministerstvo zahraničných vecí sa uvádza, že iracké vedenie podnikne všetky potrebné právne kroky - vrátane podania sťažnosti Bezpečnostnej rade OSN.
Dôkaz verejnosti
Iracké úrady sú pripravené zverejniť aj výsledky vyšetrovania útokov, aby irackej a medzinárodnej verejnej mienke dokázali "nepravdivosť obvinení zo strany osôb zodpovedných za tieto odsúdeniahodné činy".
Predseda vlády irackého Kurdistanu Masrúr Barzání vo vyhlásení odsúdil iránsky útok na Arbíl ako "zločin proti kurdskému ľudu", informovala v utorok agentúra Reuters.
Pri tomto útoku zahynuli najmenej štyria civilisti a šiesti utrpeli zranenia, uviedla vo vyhlásení bezpečnostná rada kurdskej vlády, ktorá útok tiež označila za zločin.
Medzi obeťami je aj kurdský podnikateľ a niekoľko členov jeho rodiny, ktorí zahynuli, keď ich dom zasiahla najmenej jedna zo striel. Tento podnikateľ mal blízko k vládnucemu klanu Barzáníovcov a vlastnil firmy s veľkými realitnými projektmi v Kurdistane.
Odveta za zabitie veliteľov
Ďalšia raketa dopadla na dom vysokého predstaviteľa kurdskej spravodajskej služby. Zásah dostalo aj centrum kurdských tajných služieb v Arbíle, kde v dôsledku útoku pozastavili premávku na miestnom letisku.
Iránske Revolučné gardy v noci na utorok oznámili, že zaútočili na "teroristické" ciele v severnom Iraku, a to v odvete za zabitie veliteľov gárd Izraelom.
Rakety údajne zničili "špionážnu centrálu" izraelskej tajnej služby Mosad v Arbíle, uviedla v utorok oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA s odvolaním sa na Revolučné gardy.
Izrael sa k tvrdeniu Iránu o zničení údajnej centrály Mosadu v Arbíle bezprostredne nevyjadril.
Irán už v severnom Kurdistane v Iraku v minulosti útočil - tvrdil, že táto oblasť slúži ako základňa pre iránske separatistické skupiny, ako aj pre agentov jeho úhlavného nepriateľa - Izraela.
Bagdad sa pokúsil riešiť iránske obavy zo separatistických skupín v horskom pohraničnom regióne a v rámci bezpečnostnej dohody, ktorú s Teheránom dosiahol v roku 2023, pristúpil k relokácii niektorých členov.