Ukrajina nie je v konflikte s Ruskom podľa premiéra Roberta Fica schopná žiadnej zmysluplnej vojenskej protiofenzívy, stala sa úplne závislou od finančnej pomoci Západu s nedozernými dôsledkami pre Ukrajincov v budúcich rokoch.
Pozícia ukrajinského prezidenta je otrasená, zatiaľ čo ruský prezident svoju politickú podporu zvyšuje a posilňuje, napísal v komentári v denníku Pravda Fico.
Ten dlhodobo kritizuje vojenskú podporu Ukrajiny zo strany západných krajín a tiež protiruské sankcie, ktorých význam teraz opäť spochybnil. Zopakoval, že kríza na Ukrajine nemá vojenské riešenie, a vyslovil sa za štandardizáciu vzťahov Európskej únie a Ruska.
"Je doslova šokujúce sledovať, ako sa Západ opakovane pomýlil pri hodnotení situácie v Rusku. Fakty sú neúprosné. Rusko vojensky úplne kontroluje okupované územia a pokusy presvedčiť medzinárodné spoločenstvo demagógiou o demoralizácii ruských vojakov a o obrovských ľudských stratách sa čoraz viac ukazujú len ako prázdne demagogické zbožné želania," uviedol Fico.
Podľa premiéra Rusko neslabne, práve naopak
Premiér tiež napísal, že ruská ekonomika ani ruská mena neskolabovali, protiruské sankcie zvyšujú vnútornú sebestačnosť Ruska a ruských energetických gigantov hlásia rekordné dodávky do Číny a do Indie.
Fico dodal, že Rusko nepociťuje negatívne dôsledky svojho rozhodnutia z februára 2022 o použití vojenskej sily na Ukrajine "v takom rozsahu, aby ho to zruinovalo, ako predpokladali západní plánovači".
"Naďalej som presvedčený, že by sme sa mali vrátiť k nedávnej európskej rétorike, ako sú EÚ a Rusko do istej miery spojené nádoby a ako sa navzájom potrebujú. Ako predseda vlády SR nebudem šíriť nepriateľstvo k žiadnej krajine na svete, želám si aj postupnú štandardizáciu vzťahov členských krajín EÚ a Ruska," uviedol Fico.
Putinov postup prirovnal k americkej invázii do Iraku
Premiér očakáva, že zbrane a peniaze budú na Ukrajinu bezvýsledne prúdiť aj naďalej. "Priznať otvorene nesprávnosť prijatej stratégie je pre jej autorov politicky nemožné. O dva či tri roky budeme tam, kde sme teraz. Zdravý rozum žiaľ nevyhrá, hoci nám všetkým velí okamžite vyhlásiť prímerie a sadnúť si za rokovací stôl, "uviedol.
Postup Ruska voči Ukrajine Fico prirovnal k americkej invázii do Iraku.
"Rusko na bezpečnostnú situáciu a tlačenie Ukrajiny do NATO reagovalo porušením medzinárodného práva, vojenskou silou bez medzinárodného mandátu. To veľké krajiny robia často, pozrime sa, čo USA narobili v Iraku, "napísal Fico.
Spojenými štátmi vedená koalícia podnikla v marci 2003 inváziu do Iraku so zdôvodnením, že vláda autoritárskeho prezidenta Saddáma Husajna disponuje zbraňami hromadného ničenia. To sa však nepreukázalo, dôsledkom invázie bol hlavne pád diktátorského režimu.