Tisíce ľudí sa dnes v libanonskej metropole zúčastnili na pohrebe zástupcu šéfa palestínskeho hnutia Hamás Sáliha Arúrího, ktorý zomrel v utorok v Bejrúte pri explózii, ktorú podľa libanonských médií spôsobil útok izraelského dronu.
Spolu s ním zomrelo šesť ďalších predstaviteľov Hamasu. Podľa agentúry AP bola Arúrího rakva zahalená do vlajok Palestíny a Hamasu a bola na nej položená automatická puška.
Útok Izraela
Rakvy Arúrího a dvoch jeho kolegov z Hamasu boli najprv prevezené do bejrútskej mešity na bohoslužbu a potom na takzvaný cintorín palestínskych mučeníkov, kde sú podľa AP pochovaní aj ďalší činitelia Hamasu zabití Izraelom v posledných desaťročiach.
Pohrebu sa zúčastnili palestínski činitelia, vrátane člena politického vedenia Hamasu Músá abú Marzúka, a tiež zástupcovia časti libanonskej politickej scény. Niektorí členovia Hamasu boli podľa AP ozbrojení.
"Nepriateľ uteká pred svojimi neúspechmi a porážkami (v Gaze) do Libanonu," vyhlásil v nahratom odkaze odvysielanom počas pohrebu šéf Hamásu Ismáíl Haníja, ktorý teraz žije zrejme v Katare.
57-ročný Arúrí patril k zakladajúcim členom ozbrojeného krídla Hamasu, brigád Kasám. Po tom, čo strávil niekoľko rokov v izraelskom väzení, žil teraz v Libanone, kde pôsobil ako spojka medzi Hamasom a libanonským hnutím Hizballáh.
Na muške už pred vojnou
Obe hnutia sú podporované Iránom, ktorý je úhlavným nepriateľom Izraela. Arúrí bol podľa Izraela zodpovedný za útoky proti Izraelčanom na okupovanom Západnom brehu, kde bol hlavným veliteľom Hamasu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil Arúrího zabitím už pred touto vojnou, ktorá sa začala vlani 7. októbra bezprecedentným útokom Hamasu na Izrael. Spojené štáty už pred niekoľkými rokmi vypísali odmenu päť miliónov dolárov za informácie vedúce k dopadeniu Arúrího.
"Atentát na Sáliha Arúrího, alebo akéhokoľvek iného Palestínčana, nie je žiadna výhra, pretože v odpore budú pokračovať noví lídri," povedal agentúre AFP 35-ročný Palestínčan, ktorý sa dnešného pohrebu v Bejrúte zúčastnil. Prišiel vraj preto, aby odsúdil pokračujúcu izraelskú "genocídu v Gaze a porušovanie libanonskej suverenity izraelskou armádou".
Zabitie Arúrího zvýšilo napätie v regióne a zintenzívnilo ostreľovanie na izraelsko-libanonskej hranici, kde na seba útočí izraelská armáda a hnutie Hizballáh. V stredu večer šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh vyhlásil, že táto "zjavne izraelská agresia" nezostane nepotrestaná. Neuviedol ale, ako bude táto "pomsta" vyzerať a kedy k nej Hizballáh pristúpi.