Hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller dnes označil za "smiešne" obvinenia, že Spojené štáty boli zapojené do dnešných výbuchov v Iráne, pri ktorých zomrelo najmenej 103 ľudí. Washington podľa Millera tiež nevidí žiadne indície, podľa ktorých by za výbuchmi stál Izrael.
K atentátu v iránskom meste Kermán, podľa agentúry DPA najhoršiemu v zhruba 45-ročných dejinách islamskej republiky, sa doteraz nikto neprihlásil. Explózie otriasli okolím cintorína, na ktorom je pochovaný generál Kásom Solejmání, ktorý zomrel pri americkom atentáte v Bagdade presne pred štyrmi rokmi. Výbuchy si vyžiadali najmenej 103 životov, ďalších 211 ľudí utrpelo zranenia.
USA podľa hovorcu diplomacie nevie, kto za útokmi stojí, a je príliš skoro, aby ponúkli nezávislý pohľad na vec. Ani dnešné výbuchy v Iráne, ani utorkové úmrtie zástupcu šéfa palestínskeho hnutia Hamas Sáliha Arúrího v Libanone však podľa hovorcu zásadne nemenia americký postoj k celkovej stabilite regiónu.
"Naďalej sa veľmi obávame rizika rozšírenia (vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas) na ďalšie fronty, či už na severe Izraela, na Západnom brehu Jordánu alebo mimo Izraela do iných krajín. Nepovedal by som ale, že naše obavy sú po dnešku nejako vyššie, "povedal Miller.
Iránska vláda a polícia v dnešných vyhláseniach uviedli, že zostávajú bdelé a sľúbili dohnať k zodpovednosti páchateľov atentátu.
Agentúra AP napísala, že Irán má množstvo nepriateľov, ktorí by mohli byť strojcami útoku, vrátane exilových skupín, militantných organizácií a štátnych aktérov. Irán je podporovateľom Hamasu, libanonského šiitského hnutia Hizballáh i jemenských šiitských povstalcov Húsiovcov.