Dnešný deň sa tradične nesie v znamení rekapitulácie uplynulého roka, ale hádam ešte viac v očakávaní toho budúceho. Ohňostroje či svetelná šou sú bežnou súčasťou novoročných osláv vo väčšine svetových metropol.
V dôsledky rozdelenia sveta na časové pásma však vítajú nový rok na rôznych miestach v rôznych časoch. Obyvatelia ostrova Kiritimati, známeho aj pod označením Vianočný ostrov, si otočili list kalendára ako prví. Krátko nato – o 14. hodine stredoeurópskeho času – oslávili príchod nového roka aj v Austrálii.
Metropola Sydney pripravila veľkolepú šou v ikonickom prístave, v ktorom sa nachádza aj notoricky známa budova opery. Nový rok už stihli osláviť aj v čínskom Hongkongu, thajskom Bangkoku či na indonézskom Bali.
Tohtoročné oslavy sú, nanešťastie, zatienené konfliktami na Ukrajine a v Gaze, ktoré zvýšili napätie v rôznych častiach sveta. Niektoré mestá sa rozhodli zaviesť zvýšenú bezpečnosť alebo dokonca úplne zrušiť novoročné podujatia. Ako uviedla spravodajská služba BBC, napríklad Pakistan oslávil príchod roka 2024 bez pyrotechniky.
Organizátori osláv v New Yorku síce ohňostroj plánujú, ale uviedli, že sú pripravení posilniť bezpečnosť desaťtisícov ľudí, ktorí podľa očakávania zaplavia námestie Times Square.
Pápež František počas dnešnej slávnostnej svätej omše vyzval veriacich na vďačnosť a nádej. Podobne sa vyjadril aj Dalajláma, ktorý na sociálnej sieti nabádal k hľadaniu vnútorného pokoja a zmierneniu konfliktov. „Napriek mnohým výzvam, ktorým čelíme, zostávam optimistom,“ vyjadril sa.
Neskôr ako na Slovensko dorazí rok 2024 napríklad do Španielska, Veľkej Británie či Brazílie. Brazílčania si podľa BBC na vítanie nového roka naozaj potrpia a k tamojším tradíciám patrí nosenie bielych šiat či slávnostné skákanie do morských vĺn.
Posledné oslavy sa budú konať na Havaji, Americkej Samoe a Bakerovom ostrove.