Za posledných 24 hodín zomrelo v Pásme Gazy pri izraelských útokoch ďalších 187 Palestínčanov, uviedla v noci na dnešok agentúra Reuters s odvolaním sa na tunajšie úrady kontrolované radikálnym palestínskym hnutím Hamas.
Palestínskych novinárov zomrelo podľa rovnakých zdrojov od začiatku vojny 7. októbra už 106. Konflikt je pre novinárov najsmrteľnejším za dlhé roky.
Celkový počet mŕtvych sa podľa štatistík úradov v Gaze, ktoré množstvo medzinárodných organizácií považuje za vcelku spoľahlivé, vyšplhal na 21 507. To zodpovedá zhruba jednému percentu predvojnovej populácie tohto úzkeho pobrežného pásu pri Stredozemnom mori. Ďalšie tisíce obetí sa môžu nachádzať pod sutinami mnohých budov, ktoré Izrael pri svojej ofenzíve zrovnal so zemou.
Pokiaľ ide o počet zabitých novinárov, uviedol Výbor na ochranu novinárov (CPJ) už minulý týždeň, že za prvých desať týždňov vojny medzi Izraelom a Hamasom zabili viac novinárov, než v jednej krajine za celý rok. Štatistika výboru, ktorá obvinil izraelskú armádu zo zásahov proti novinárom a ich rodinám v Gaze, vtedy uvádzala 61 zabitých novinárov. Tlačový úrad vlády v Gaze teraz tvrdí, že novinárov zomrelo ešte o niekoľko desiatok viac.
Izrael masívnou ofenzívou reaguje na októbrový útok Hamasu a ďalších ozbrojených skupín, pri ktorom v Izraeli zahynulo 1 200 ľudí, prevažne civilistov. Ďalších asi 240 ľudí radikáli uniesli a zavliekli do Gazy. Okolo 130 ich podľa izraelských médií stále zadržiavajú, aj keď okolo 20 je už po smrti.
Kritická je podľa humanitárnych organizácií naďalej situácia civilistov v Gaze, kde celkom žije okolo 2,3 milióna Palestínčanov, z ktorých veľká väčšina kvôli vojne musela opustiť svoje domovy. V piatok sa do pásma dostalo 81 kamiónov s humanitárnou pomocou, čo je podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) "žalostne nedostatočné".
Pri novembrovom týždennom prímerí Izrael do Gazy púšťal okolo 200 kamiónov s humanitárnou pomocou denne, pred začiatkom vojny ich bolo každý deň okolo 500.