Ukrajina prekvapivo v noci zaútočila na mesto Feodosija na anektovanom Kryme pomocou letectva. Tamojším prístavom otriasli mohutné explózie a naďalej tu horia.
Útok si vyžiadal jedného mŕtveho a dvoch zranených, uviedol Ruskom dosadený správca Krymu Sergej Aksjonov. Ukrajinské letectvo pri útoku zničilo veľkú výsadkovú loď ruského námorníctva Novočerkask. Ruské ministerstvo obrany útok potvrdilo.
"A flotila v Rusku sa stáva menšou a menšou! Vďaka pilotom letectva a všetkým zúčastneným za precíznu prácu!" napísal predtým na telegrame veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Podľa letectva prístav zasiahli strely s plochou dráhou letu, neupresnilo ale, akého typu.
"Tentokrát stretol výsadkovú loď Novočerkask rovnaký osud ako krížnik Moskva, vlajkovú loď ruskej Čiernomorskej flotily,“ dodal Oleščuk. Poďakoval pilotom letectva a „všetkým, ktorí sa na tom podieľali“, za ich „vysoko precíznu prácu“.
Prekvapivý útok
Použitie letectva je prekvapivé vzhľadom na obavy z účinnosti ruskej protivzdušnej obrany. Ak sa teda Ukrajinci k tomu rozhodli, potom vzhľadom na očakávania, že protiletecké batérie a rakety už nemájú protivníka v tak efektívnom stave. Ukrajina dlhodobo podniká útoky práve na tieto ciele na Kryme, a to pomocou rakiet, ale hlavne zvláštnych jednotiek či s pomocou partizánov.
„Nemáme vo výzbroji mnoho týchto zbraní a poskytli nám ich naši partneri,“ uviedol hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat s tým, že ukrajinskí piloti použili riadené strely s plochou dráhou letu. „Každý výrobca chce predviesť takéto výsledky svojej práce. Je to ako reklama na ich úspechy. V našom arzenáli máme (britskú) Storm Shadow a (francúzsku) Scalp.“
Podľa Ihnata veľký výbuch na lodi naznačuje, že musela explodovať prepravovaná munícia. Odmietol tiež tvrdenie ruského ministerstva obrany o zostrelení ukrajinských lietadiel. Podľa neho o vierohodnosti Rusov napovedá to, že sa chváli aj zničeným stíhačom F-16, ktoré Ukrajina ešte nemá vôbec vo výzbroji.
Portál Ukrajinska pravda uvádza, že Novočerkask je výsadková loď triedy Ropucha. Plavidlo údajne prevážalo iránsku muníciu, ktorej výbuch viedol k požiarom v prístave.
Po explózii novočerkaskej veľkej výsadkovej lode sú požiare pozorované nielen v prístave Feodosija, ale aj v jeho blízkosti, uvádza skupina pre monitorovanie Krymského vetra s odkazom na satelitné údaje. Boli tak zaznamenané dve ohniská v prístave a tri mimo neho.
V oblasti Feodosija bol vykonaný nepriateľský útok. Územie prístavu je uzavreté,“ napísal na telegrame okupačný správca Sergej Aksjonov, podľa ktorého sa podarilo zabrániť ďalším výbuchom a požiar je lokalizovaný. Agentúra Reuters predtým informovala o hlasných explóziách v tomto prístavnom meste vo východnej časti Krymu.
„Na mieste sú všetky pohotovostné zložky. Obyvatelia niekoľkých domov budú evakuovaní,“ doplnil Aksjonov.
Rusko ukrajinský Krym v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014. Polostrov, vrátane Krymského mosta, ktorý Krym spája s pevninským Ruskom, sa opakovane stáva terčom ukrajinských útokov.
Bolestná strata
Podľa ukrajinského vojenského blogera Alexandra Kovalenka sprevádzkoval Novočerkask niekdajší Sovietsky zväz v roku 1987. Podľa neho nemá dodnes Rusko plnohodnotnú modernú náhradu za tento typ lodí a maximálne ich využíva.
„Každá táto strata je pre neho nenahraditeľná a nemenej bolestná ako strata vojnovej lode, napríklad korvety alebo dokonca fregaty,“ upozorňuje na X.
Kovalenko uviedol, že sa lodi Novočerkask podarilo uniknúť skaze v marci 2022, kedy bolo vedľa nej v berďanskom prístave zničené plavidlo Saratov. Novočerkask sa menším poškodením presunul do väčšieho bezpečia a po oprave bol opäť nasadený na podporu útokov na Ukrajinu. Prevážal rôzne vybavenie, muníciu a tiež „samovražedné“ drony.
„Vzhľadom na detonáciu, ktorú bolo možné pozorovať v prístave Feodosija túto noc, zjavne nebola prázdna,“ napísal ešte k lodi Kovalenko.
Modernejšie lietadlá pre efektívnejšie útoky
Ukrajina dlhodobo žiada o západné stíhačky F-16, aby mohla účinnejšie čeliť modernejším ruským lietadlám a efektívnejšie útočiť na ruské ciele. Ukrajinskí piloti používajú Su-24 sovietskej výroby, oproti Rusi majú k dispozícii jeho aktuálnejší variant Su-34 a Su-35.
Kyjevu sa ale blýska na lepšie časy, Holandsko minulý týždeň oznámilo, že pripravilo prvých 18 stíhačiek F-16 na dodanie na Ukrajinu.
Suchoj Su-24 je nadzvukové, dvojmiestne, dvojmotorové bojové lietadlo. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol považovaný za jednu z najbezpečnejších stíhačiek v sovietskom arzenáli, schopnú sa postaviť americkej F-111. Teraz je už však vnímaný ako zastaralejší kus stroja, hoci je stále schopný bojových operácií.
Ruskojazyčný portál BBC upozornil na satelitné snímky Feodosija z 24. decembra, ktoré na sociálnej sieti X zdieľal jeden z užívateľov zapojený do OSINT (open source intelligence). Uvádza, že výsadková loď rovnakej triedy Ropucha ako Novočerkask bola v prístave zakotvená na mieste, kde sa podľa záberov a fotografií odohrala nočná explózia.