Dvojica lídrov proeurópskej opozície v Srbsku začala hladovku na protest proti výsledkom nedeľňajších parlamentných a miestnych volieb, v ktorých potvrdila svoju dominanciu strana prezidenta Aleksadara Vučiča.
Opozícia tvrdí, že hlasovanie sprevádzali podvody a žiada opakovanie volieb v hlavnom meste Belehrade. Informovali o tom v noci na dnes srbské médiá.
Ústredná volebná komisia uviedla, že parlamentné voľby po sčítaní necelých 97 percent hlasovacích okrskov so ziskom 46,7 percenta hlasov vyhrala Vučičova Srbská pokroková strana (SNS), ktorá je pri moci už viac ako desať rokov.
Proeurópska opozícia zjednotená v koalícii Srbsko proti násiliu (SPN) získala 23,6 percenta, postmiloševičovská Socialistická strana Srbska (SPS) potom 6,6 percenta. Trojpercentný prah prekročila ešte dvojica pravicových koalícií Nádej pre Srbsko a My, hlas z ľudu. Zástupca budú mať v 250-člennej Skupštine tiež strany národnostných menšín.
"Miroslav Aleksić a ja začíname protestnú hladovku," uviedla podľa stanice N1 opozičná líderka Marinika Tepičová, ktorá spolu s Aleksičom stála na čele kandidátky koalície Srbsko proti násiliu. "Myslíme si, že je to jediný spôsob (...), ako uhájiť vôľu občanov," dodala s tým, že ukončiť hladovku plánujú až vtedy, keď budú anulované výsledky volieb v Belehrade.
Predvolebné prieskumy dávali proeurópskej opozícii v Belehrade nádeje na víťazstvo. Podľa predbežných výsledkov miestnej volebnej komisie tu nakoniec Srbsko proti násiliu získalo 34 percent hlasov. Vládnuca SNS dostala 39 percent hlasov, čo by jej podľa pozorovateľov malo stačiť na to, aby sa v srbskej metropole udržala pri moci.
Tepičová pri začatí hladovky odkazovala na pondelkovú správu pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá spomína množstvo volebných incidentov vrátane kupovania hlasov, zneužívania verejných zdrojov vládnymi stranami alebo zastrašovania voličov.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v noci na dnes uviedlo, že tieto praktiky sú "neprijateľné pre krajinu so štatútom kandidáta členstva v Európskej únii".
Opozičné Srbsko proti násiliu tvrdí, že ľuďom, ktorí nežijú v hlavnom meste, bolo vydaných 40-tisíc voličských preukazov. Na sociálnych sieťach kolovali videozáznamy, ktoré údajne zobrazovali príchod ľudí na jeden z belehradských štadiónov a ich inštrukcie, do ktorej štvrte majú ísť voliť.
Srbsko je od roku 2012 kandidátom na členstvo v EÚ. V posledných rokoch však vláda v Belehrade čelí sústavným obvineniam z narúšania demokratických noriem. Predmetom kritiky EÚ sú tiež blízke vzťahy Srbska s Ruskom a Čínou.