Vo Vatikáne dnes končí veľmi sledovaný proces, ktorý má objasniť, ako sa v minulosti hospodárilo s prostriedkami tohto cirkevného štátu. Medzi obžalovanými je aj kardinál Angelo Becciu, ktorý patril k najbližším spolupracovníkom pápeža Františka. Súd okrem iného skúmal okolnosti nevýhodného nákupu luxusnej nehnuteľnosti v Londýne, ktorý bol jedným z najzávažnejších finančných škandálov vo Vatikáne v posledných rokoch. Po posledných prejavoch obhajoby sa dnes popoludní očakáva rozsudok, píšu agentúry.
Súd s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi obžalovanými začal v roku 2021 a vyžiadal si skoro 90 pojednávacích dní. Becciu podobne ako ďalší obžalovaní tvrdia, že sa nedopustil ničoho nezákonného.
Za zneužitie právomocí a privlastnenie si časti verejných fondov hrozí kardinálovi, ktorý teraz nemá vo Vatikáne žiadnu funkciu, sedem rokov väzenia. Medzi obžalovanými sú potom bývalí zamestnanci Vatikánu, manažéri a správcovia financií.
Súd sa zaoberal radom finančných transakcií, na ktoré dohliadal Becciu, keď bol druhým najvyššie postaveným mužom na vatikánskom Štátnom sekretariáte v rokoch 2011 až 2018. Veľká časť procesu sa týkala nevýhodnej investície 300 miliónov libier do rekonštrukcie luxusnej nehnuteľnosti v Londýne. Nehnuteľnosť nakoniec Vatikán so zhruba tretinovou stratou predal v roku 2022.
Pre nejasnosti v hospodárení pápež František Becciuovi odobral všetky funkcie vo vnútri Vatikánu v roku 2020 a kardinál sa následne stiahol na rodnú Sardíniu.
Agentúra AP pripomína, že Vatikán je absolutistickou monarchiou, v ktorej má všetku moc vo svojich rukách pápež. Počas procesu sa obhajcovia sťažovali na zastarané vatikánske normy i nadmernú moc, ktorú majú prokurátori. Súd viedol ako predseda senátu bývalý rímsky prokurátor Giuseppe Pignatone.