Ruský prezident Vladimir Putin sa mýli, keď si myslí, že podpora Ukrajine slabne. Povedal to dnes na záver dvojdňového summitu Európskej únie nemecký kancelár Olaf Scholz.
Na tlačovej konferencii po skončení rokovaní tiež vyjadril presvedčenie, že formálne dohody o pomoci Ukrajine, na summite v Bruseli zatiaľ zablokované, sa dosiahnu v januári. Informovala o tom agentúra Reuters. Francúzsky prezident Emmanuel Macron pripustil, že rozšírenie Európskej únie o Ukrajinu je ešte ďaleko.
Prezidenti a premiéri štátov Únie vo štvrtok napriek negatívnemu postoju Maďarska schválili začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom, ale nepodarilo sa im dohodnúť na spôsobe ako poskytnúť 50 miliárd eur na pomoc Ukrajine. O tom, rovnako ako o revízii rozpočtu Únie na roky 2021 až 2027 by mali lídri rokovať na mimoriadnej Európskej rade v januári.
Nemecký kancelár dnes povedal, že rozhodnutie o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou je silným signálom pre Kremeľ. Maďarský premiér Viktor Orbán pritom počas hlasovania o začatí prístupových rozhovorov s Ukrajinou opustil sálu. Návrh, aby tak urobil, bol "priateľský návrh Únie", povedal dnes Scholz.
Pokiaľ ide o balík pomoci Ukrajine, vyjadril dnes kancelár Scholz nádej, že sa nájde riešenie v rámci rozpočtu Únie. Existujú však aj iné cesty, ako by Ukrajina peniaze mohla získať, zdôraznil Scholz. Napríklad podľa Európskej komisie by mohlo 26 krajín únie Ukrajinou uzavrieť medzivládne dohody.
Taktiež francúzsky prezident Macron dnes ocenil, že Maďarsko sa rozhodlo neblokovať jednotu Európskej únie ohľadom členstva Ukrajiny. Podľa agentúry Reuters vyjadril presvedčenie, že Orbán zanechá póz a preukáže zodpovednosť.
Maďarský premiér je podľa Macrona v týchto rokovaniach rešpektovaný, ale za to on musí rešpektovať Európsku úniu a nemôže si ju brať za rukojemníka. Zároveň Macron pripustil, že rozšírenie Európskej únie o Ukrajinu je ešte ďaleko. "Sme veľmi vzdialení skutočnému rozšíreniu," citovala francúzskeho prezidenta agentúra AFP.