Venezuela a Guyana sľúbili, že nepoužijú vo vzájomných sporoch násilie. Stojí to vo vyhlásení po rokovaní prezidentov oboch krajín, ktoré sa uskutočnilo v karibskom štáte Svätý Vincenc a Grenadiny, píše dnes agentúra AFP.
Venezuela si nárokuje región Esequibo, ktorý kontroluje Guyana a kde sú veľké ložiská ropy a drahých kovov. Napätie medzi oboma štátmi zvýšilo venezuelské referendum zo začiatku decembra, v ktorom voliči hlasovali za pripojenie regiónu k Venezuele.
"Guyana a Venezuela sa dohodli, že nebudú hroziť násilie ani ho nepoužijú proti druhej krajine za žiadnej okolnosti," stojí vo vyhlásení, ktoré niekoľko hodín po rokovaní prezidenta Guyany Irfaana Aliho s venezuelskou hlavou štátu Nicolásom Madurom prečítal premiér karibského štátu Ralph Gonsalves.
Obaja prezidenti sa podľa vyhlásenia dohodli na pokračovaní dialógu, a chcú sa zdržať "zosilnenia akéhokoľvek konfliktu či nezhody". Prezidenti sa podľa vyhlásenia tiež dohodli na vytvorení komisie, v ktorej budú zasadať okrem iného ministri zahraničia a ktorá bude o spore rokovať. O tri mesiace by sa potom Ali a Maduro mali stretnúť v Brazílii.
Ali po rokovaní povedal, že Guyana nehodlá odovzdať žiadnu časť svojho územia susednému štátu a že ďalej mieni využívať nerastné bohatstvo v spornom regióne. Maduro po rokovaní pred tlačou nevystúpil, pred schôdzkou však tvrdil, že chce viesť s Guyanou dialóg.
Spor o región Esequibo, v ktorom teraz žije na 125-tisíc ľudí, výrazne oživila Venezuela pred niekoľkými rokmi po tom, ako sa v roku 2015 pri pobreží Guyany, respektíve tomto regióne, našli väčšie ložiská ropy.
Pred pár týždňami spor vyhrotil Maduro, ktorý o Esequibe usporiadal aj referendum. V ňom sa Venezuelčania vyslovili de facto za pričlenenie regiónu k svojej krajine. Maduro krátko potom navyše oznámil, že jeho vláda začne s vydávaním licencií na ťažbu ropy v Esequibe. Spor o toto územie má korene v 19. storočí.