Spojené štáty spolu so Spojeným kráľovstvom uvalil v stredu nový súbor sankcií na predstaviteľov palestínskeho militantného hnutia Hamas a jeho spojencov, uvádza agentúra AFP.
Americký rezort financií uviedol, že sankcie sú zamerané na viac než desiatku "kľúčových predstaviteľov, ktorí presadzujú násilnú agendu Hamasu tak, že zastupujú záujmy tohto hnutia v zahraničí a spravujú jeho financie".
"Hamas sa naďalej do veľkej miery spolieha na siete dobre umiestnených predstaviteľov a pridružených subjektov, pričom využíva zdanlivo benevolentné zákony na vytváranie finančných zbierok... a tieto nezákonné príjmy používa na podporu vojenských aktivít v Pásme Gazy," povedal námestník ministra financií USA Brian Nelson.
"V Pásme Gazy nesmie mať Hamas žiadnu budúcnosť. Dnešné sankcie uvalené na Hamas a palestínsku militantnú skupinu Islamský džihád budú naďalej obmedzovať ich financovanie a budú ich izolovať," uviedol zároveň britský minister zahraničných vecí David Cameron.
Dodal, že Británia "bude naďalej spolupracovať s partnermi na dosiahnutí dlhodobého politického riešenia, ktoré zabezpečí, že Izraelčania a Palestínčania budú môcť žiť v mieri".
USA a Británia spresnili, že sankcie uvalili napríklad na Ismaíla Barhúma, ktorý podľa amerického ministerstva zahraničia pôsobil ako regionálny finančný riaditeľ a "na oficiálne účty ministerstva financií Hamasu posielal peniaze z celosvetových zbierok".
Medzi sankcionovanými je aj spoluzakladateľ Hamasu Mahmúd Zahar, ktorý v súčasnosti sídli v Pásme Gazy, či šéf vonkajších vzťahov Hamasu Alí Barak, ktorý sídli v Libanone.
Britské ministerstvo zahraničia uviedlo, že Barak podľa nich "verejne obhajoval útoky zo 7. októbra a snažil sa ospravedlniť zajatie rukojemníkov".
Hnutie Hamas tieto sankcie odsúdilo. "Toto nespravodlivé rozhodnutie, ktoré je založené na falošných tvrdeniach a podnecovaní zo strany sionistického režimu (Izraela), neodradí hnutie Hamas od pokračovania vo svojej povinnosti, ktorou je obrana legitímnych národných práv nášho palestínskeho ľudu," uviedlo hnutie.