Generálny tajomník OSN António Guterres dnes vyzval vyjednávačov na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji, aby preukázali dobrú vôľu a čo najväčšiu mieru prispôsobivosti a zhodli sa na postupnom ukončení využívania fosílnych palív. Táto otázka je ústrednou témou konferencie OSN, zúčastnené štáty by mali prijať záverečné uznesenie v utorok.
Je zásadné, aby konečný text "uznal potrebu odkloniť sa od všetkých fosílnych palív v takom časovom pláne, ktorý zodpovedá limitu 1,5 stupňa," povedal dnes Guterres novinárom v Dubaji. Na klimatickom cieli udržať globálne teploty pod 1,5 stupňa v porovnaní s predpriemyselnou érou sa štáty dohodli na klimatickej konferencii v Paríži v roku 2015.
"Neznamená to, že všetky krajiny musia ukončiť používanie fosílnych palív súčasne," dodal Šéf OSN s odvolaním sa na požiadavku niektorých rozvojových krajín, ktoré chcú na zavedenie zmien viac času ako bohatšie štáty.
Konferencia sa má podľa oficiálneho harmonogramu skončiť 12. decembra. V uplynulých rokoch sa však stretnutie opakovane predĺžilo kvôli zdĺhavým rokovaniam nad záverečným dokumentom. "Pretekáme s časom," povedal Guterres.
Viaceré krajiny na čele so Saudskou Arábiou trvajú na tom, aby sa konferencia tento rok zamerala len na zníženie súčasného znečistenia klímy, nie na fosílne palivá, ktoré sú ale hlavným motorom klimatickej zmeny.
Najmenej 80 krajín vrátane Spojených štátov, krajín Európskej únie či mnohých chudobnejších štátov, ktoré najviac ohrozujú javy spôsobené zmenou klímy, naopak požadujú, aby sa konečná dohoda z konferencie vyslovila za koniec fosílnych palív.