V Pásme Gazy rastie hnev miestnych obyvateľov voči palestínskemu hnutiu Hamas kvôli pokračujúcim bojom a izraelským leteckým úderom a čoraz horšej humanitárnej situácii, informovala v utorok izraelská televízia Channel 12. Podľa nej tiež niektorí obyvatelia Pásma Gazy uviedli, že sa modlia za to, aby Izraelčania Hamas zničili. Informoval o tom dnes denník The Times of Israel.
Na juhu Pásma Gazy, kam sa presunula väčšina z 2,4 milióna obyvateľov tejto malej pobrežnej oblasti a kde izraelská armáda vedie teraz najtvrdšiu ofenzívu, sa podľa stanice Channel 12 rozšíril aj pozdrav Nech sa Boh pomstí Hamasu.
Málo humanitárnych dodávok
Utorková reportáž izraelskej televízie tiež ukázala zábery konfliktov medzi členmi Hamasu a civilistami kvôli humanitárnym dodávkam, ktorých je v Pásme Gazy od začiatku vojny 7. októbra veľmi málo.
Civilisti členom Hamasu nadávali, podľa reportéra z miesta sú tam takéto scény čoraz častejšie. Izraelská televízia tiež uviedla, že Hamas zaberá veľkú časť humanitárnych dodávok a miestni to vedia.
Podľa izraelskej televízie OSN v predchádzajúcich dňoch spomalila vstup kamiónov s pomocou, pretože sa na ne zúfalí Palestínčania vrhali skôr, ako dodávky mohli humanitárni pracovníci rozdeliť. Reportér z miesta opísal situáciu na juhu Pásma Gazy ako absolútnu anarchiu. Podobné správy prinášajú v posledných dňoch aj ďalšie médiá, napríklad BBC.
Chaos panuje na juhu aj okolo evakuácií, ku ktorým vyzýva izraelská armáda, ktorá k tomu ľuďom zháňa letáky či ich nabáda sledovať bezpečné oblasti na internete. V Pásme Gazy ale nefunguje elektrina a vypadáva telekomunikačné spojenie.
Málo potravín a vody
Ľudia nemajú dosť potravín ani vody. Izrael na oblasť uvalil po útoku Hamasu na svoje územie zo 7. októbra blokádu a doteraz tam povolil vjazd len asi trom tisíckam kamiónov s pomocou, zatiaľ čo pred vojnou tam vozilo pomoc na 500 nákladných áut denne.
Napriek humanitárnej kríze tamojší civilisti reportérovi stanice Channel 12 povedali, že Hamas sa nikdy nevzdá, aj keby mali všetci obyvatelia Pásma Gazy zomrieť. Hamas Pásmo Gazy ovládol v roku 2007 po bojoch s palestínskou stranou Fatah, ktorú len tesne porazil v roku 2006 vo voľbách. Odvtedy sa parlamentné voľby na palestínskych územiach nekonali.
Na juh Pásma Gazy sa od začiatku tejto vojny presunul vyše milióna ľudí, mnohí žijú v stanoch či provizórnych prístreškoch. "Nemajú tam vodu, nemajú sa kam schovať pred chladom, nie sú tam žiadne toalety," povedal tento týždeň BBC hovorca Detského fondu OSN James Elder.
Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy, ktoré je odvetou za povraždenie 1200 ľudí Hamásom 7. októbra, zomrelo podľa palestínskych úradov vyše 16-tisíc ľudí, z toho väčšina boli ženy a deti.
Tieto údaje, ktoré nemožno nezávisle overiť, zahŕňajú podľa serveru ToI tiež zabitých členov Hamasu a tiež civilistov, ktorí zomreli kvôli zle odpáleným raketám Hamasu na Izrael. Izraelská armáda v utorok uviedla, že v Pásme Gazy zabila asi 5000 členov Hamasu a asi 1000 ozbrojencov z Hamasu zabila v reakcii na útok zo 7. októbra, ktorý šokoval svet a zaskočil aj izraelské bezpečnostné zložky.