Bulharský prezident Rumen Radev vetoval zákon, ktorým bulharský parlament schválil dohodu o darovaní stovky obrnených transportérov Ukrajine, brániacej sa ruskej agresii.
Radev svoje veto zdôvodnil tým, že podľa jeho názoru neboli bulharskí poslanci dostatočne oboznámení s konkrétnymi podmienkami odovzdania obrnencov, uviedli dnes médiá s odvolaním sa na komuniké prezidentskej kancelárie.
Vrátený zákon môže parlament znovu schváliť, poznamenal denník Ukrajinska pravda. Pripomenul, že by išlo o prvú priamu dodávku zbraní Ukrajine z Bulharska, ktoré tak až doteraz robilo za pomoci sprostredkovateľov.
Radev zdôraznil, že dohoda nebrala ohľad na úlohy, ktoré stoja pred ministerstvom vnútra, pohraničnou políciou a hasičmi.
Bezpečnosť Bulharov má mať najvyššiu prioritu
Obrnená technika s vysokou priechodnosťou terénom by podľa hlavy štátu mala byť prednostne použitá pri ochrane bulharských hraníc a pri poskytovaní pomoci obyvateľstvu v prípade živelných katastrof a priemyselných katastrof v ťažko prístupných oblastiach, uviedol portál Nova.bg.
"Bezpečnosť, zdravie a život bulharských občanov majú mať najvyššiu prioritu," uviedol Radev. Šéf štátu je pokladaný za nakloneného Rusku. Pred časom sa vyjadril, že za vojnu môže Ukrajina a že dodávky zbraní len predlžujú konflikt.
Poskytnutie 100 obrnených transportérov Ukrajine schválil bulharský parlament minulý mesiac, keď súčasne zamietol návrh opozície na vyslovenie nedôvery vláde kvôli vojenskej podpore Ruskom napadnutej krajiny. Dohodu o bezplatnej dodávke obrnenej techniky uzavreli Sofia a Kyjev v lete tohto roku, zahŕňa tiež muníciu a náhradné diely.
Dodávku transportérov poslanci schválili pomerom 131 ku 49. Proti boli socialisti, ktorí často vyjadrujú proruské postoje, a tiež otvorene promoskovskí nacionalisti zo strany Obrodenia.
Zbrane posiela cez sprostredkovateľov
Bulharsko, ktoré je členom Európskej únie a tiež Severoatlantickej aliancie, poslalo na Ukrajinu po začiatku ruskej invázie vlani vo februári množstvo zbraní, munície a paliva. Kvôli vplyvným proruským politikom v bývalej vláde tak ale robilo hlavne cez sprostredkovateľov.
Pre priame zbrojné dodávky Kyjevu sa rozhodol až súčasný prozápadný kabinet premiéra Nikolaja Denkova.
Ten sa ujal moci v júni tohto roka a sú v ňom zastúpené dve najsilnejšie zoskupenia v bulharskom parlamente - pravostredová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska expremiéra Bojka Borisova a centristická Pokračujeme v zmene ďalšieho bývalého predsedu vlády Kirila Petkova.
Obrnené transportéry BTR sovietskej výroby boli v 80. rokoch minulého storočia dodané Bulharsku, vtedy spojencami Sovietskeho zväzu vo Varšavskej zmluve. Bulharsko má stále v skladoch množstvo zbraní sovietskej konštrukcie a početné podniky pre ne vyrábajú muníciu.