Holandsko prispeje 15 miliónmi eur do novozriadeného fondu na pomoc chudobnejším krajinám najhoršie postihnutým zmenou klímy. Dosluhujúci holandský premiér Mark Rutte to dnes oznámil agentúre Reuters počas klimatickej konferencie COP28 v Dubaji. Novosľúbená suma bude nad rámec už skôr ohláseného ročného príspevku 1,8 miliardy eur na financovanie opatrení v oblasti klímy v rozvojových krajinách, uviedol Rutte.
Štátnici podmienky fungovania nového fondu schválili vo štvrtok, krátko po začiatku rokovania. Spojené arabské emiráty, hostiteľ konferencie OSN, ako prvé prisľúbili 100 miliónov dolárov, rovnakú sumu chce dať aj Nemecko. Británia dá 60 miliónov libier, Japonsko desať miliónov dolárov.
Spojené štáty za svoj prísľub 17,5 milióna dolárov zožali veľkú kritiku. Podľa stanice CNN je výška amerického príspevku "trápna". USA, ktoré patria k veľkým svetovým znečisťovateľom, sľúbili menej ako pätinu sumy od SAE a 14-krát menej ako Európska únia, píše CNN.
Súčet doterajších oznámení predstavuje mizivú sumu v porovnaní s odhadmi o tom, koľko peňazí budú rozvojové krajiny každý rok na klimatické opatrenia potrebovať. Podľa nedávnej správy OSN to môže byť až 387 miliárd dolárov. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zase odhadla, že chudobnejšie krajiny budú v roku 2025 potrebovať zhruba bilión dolárov, napísal nedávno web Politico.