Pre americkú vládu by mohlo byť po Novom roku veľmi zložité pokračovať v podpore Ukrajiny, ak Kongres na tento účel neuvoľní dodatočné financie. Na brífinku to dnes povedal hovorca Bieleho domu John Kirby, ktorý vyzval zákonodarcov na urýchlené rozhodnutie. Žiadosť o ďalšie miliardy dolárov blokuje Republikánska strana, ktorá chce vyčlenenie peňazí spojiť so sprísnením imigračných zákonov.
"Pristávacia dráha sa kráti," vyhlásil dnes Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konca roka, kým začne byť veľmi ťažké ďalej Ukrajinu podporovať. A koniec roka príde čoskoro, "upozornil na tlačovej konferencii hovorca pre otázky národnej bezpečnosti.
Spojené štáty sú najvýznamnejším dodávateľom vojenskej pomoci do krajiny, ktorá sa vyše 21 mesiacov bráni ruskej agresii. Na Ukrajinu od vlaňajšieho februára poslali vybavenie s odhadovanou hodnotou vyše 40 miliárd dolárov, naposledy však Kongres na tento účel uvoľnil financie na konci minulého roka.
Minulý mesiac prezident Joe Biden zákonodarca požiadal o dodatočných 61 miliárd dolárov na vojenskú aj ekonomickú pomoc.
"Tie peniaze potrebujeme," povedal Kirby. Koľko prostriedkov americkej vláde aktuálne na podporu Ukrajiny zostáva, nie je jasné. Balíčky vojenskej pomoci posielané na Ukrajinu sa však postupne zmenšujú a Biely dom nedávno uviedol, že to je dôsledok prieťahov v Kongrese. Pôvodne vláda o nové prostriedky žiadala už v septembri.
Proti ďalšej podpore Kyjeva sa stavia časť zákonodarcov Republikánskej strany, ktorá drží tesnú väčšinu v Snemovni reprezentantov. Senát, kde naopak majú tesnú prevahu Demokrati, by mohol o nových prostriedkoch za Ukrajinu hlasovať na budúci týždeň, spoločne s mimoriadnym balíkom pre Izrael, ktorý prezident Biden tiež zahrnul do októbrovej žiadosti.
Republikáni v oboch komorách však v posledných týždňoch schválenie ukrajinskej podpory podmieňujú sprísnením azylových a imigračných procesov, čo je ich dlhodobá priorita.
So zástupcami Demokratickej strany aktuálne rokujú o možnom kompromise. Jeho dosiahnutie však zďaleka nie je isté, pretože prisťahovalecká politika je otázkou, pri ktorej dve hlavné politické strany roky nenachádzajú spoločnú reč.