Do palestínskeho Pásma Gazy, ktoré od začiatku vojny palestínskeho hnutia Hamas s Izraelom 7. októbra čelí blokáde a je zničené sedemtýždňovým izraelským bombardovaním, sa počas prímeria od piatku do stredy dostalo 1 132 kamiónov s humanitárnou pomocou. Informoval o tom dnes na sieti X palestínsky Červený polmesiac.
Doba kamenná
Podľa humanitárnych organizácií je to však stále veľmi málo, podľa OSN čelí Pásmo Gazy obrovskej humanitárnej kríze, denník The New York Times prirovnal situáciu tamojších obyvateľov k "dobe kamennej".
Humanitárna pomoc sa do Pásma Gazy dostáva z Egypta cez prechod Rafah. Prvé dodávky pomoci v tejto vojne, ktorú začal Hamas bezprecedentným brutálnym útokom na izraelské pohraničie, povolil Izrael až 21. októbra.
Pred začiatkom prvého prímeria, ktoré platí teraz skoro týždeň od piatkového rána, tam Izrael povolil vjazd len asi 1 400 kamiónom.
Odvtedy sa tam dostalo v priemere necelých dvesto nákladných áut s pomocou denne. Pritom pred vojnou to bolo asi päťsto kamiónov s pomocou denne.
Pásmo Gazy sa totiž už pred touto vojnou stretávalo s humanitárnou krízou kvôli čiastočnej blokáde, ktorú vyhlásili Izrael a Egypt po tom, čo s tam v roku 2007 vlády ujalo hnutie Hamas.
Počas tejto vojny Izraela s Hamasom muselo z Pásme Gazy odísť 1,7 milióna z asi 2,4 milióna jeho obyvateľov.
Väčšina sa presunula na juh, ktorý Izrael označil za bezpečnú zónu. Aj tam však počas bojov dopadali izraelské rakety s cieľom zničiť hnutie Hamas.
Počas prímeria sa dostala prvá humanitárna pomoc aj na sever Pásma Gazy, ktorý je zničený najviac, a kde armáda od konca októbra vedie pozemnú operáciu.
Chaos, zima a šíriace sa choroby
Denník The Wall Street Journal (WSJ) tento týždeň popísal situáciu v Pásme Gazy ako úplný chaos. Ľudia tam prespávajú natlačení v školských triedach či v cudzích domoch, mnohí ale aj vonku len provizórnych prístreškoch. Najmä v noci tam je chladno, množstvo detí nemá prikrývky ani teplé oblečenie.
Ľudia pália medzi troskami domov zárubne dverí, aby sa ohriali alebo si upiekli chlieb. Mnohí sa v zúfalej snahe zohnať základné potraviny vrhajú na kamióny s pomocou.
Kvôli preplneným utečeneckým táborom už skôr humanitárne organizácie varovali aj pred šírením chorôb. Izrael totiž v rámci blokády zastavil aj dodávky vody, ktoré neskôr obnovil len v obmedzenom množstve.
V dôsledku zastavenia dodávok elektriny a kvôli bombardovaniu a nedostatku zdravotníckeho materiálu v Pásme Gazy tiež už prestali fungovať dve tretiny nemocníc.
Vojnu začal útok Hamásu, ktorého ozbrojenci zabili 7. októbra v izraelskom pohraničí na 1 200 ľudí, vrátane žien a detí, pri útoku vypaľovali domy v kibucoch a tiež uniesli na 240 osôb, vrátane detí, ako rukojemníkov.
Stovku z nich prepustili počas teraz platného dočasného prímeria. Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy zomrelo podľa palestínskych údajov asi 15-tisíc ľudí, z toho dve tretiny tvoria deti a ženy.