Vyslanie severokórejskej družice na obežnú dráhu bolo v súlade s medzinárodným právom, povedal dnes pri neobvyklom vystúpení pred Bezpečnostnou radou severokórejský veľvyslanec pri OSN. Severná Kórea podľa neho konala v sebaobrane pred Spojenými štátmi, informovala agentúra AFP.
Po dvoch neúspešných štartoch tento rok v máji a v auguste sa Severnej Kórei podarilo minulý týždeň dostať vojenský špionážny satelit na obežnú dráhu, čo potvrdila aj Južná Kórea.
Soul, Tokio aj západné krajiny štart odsúdili, rovnako ako generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý uviedol, že použitím technológie balistických rakiet Pchjongjang porušuje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
"Žiadna iná krajina na svete (ako KĽDR) sa nenachádza v takej kritickej bezpečnostnej situácii," tvrdil dnes severokórejský veľvyslanec Kim Song, ktorý tento rok v júli vystúpil pred Bezpečnostnou radou ako prvý zástupca svojej krajiny po zhruba desiatich rokoch.
Orgánu OSN dnes vyčítal, že iné krajiny podobným obmedzeniam, pokiaľ ide o družice, nečelia.
"Je legitímnym právom Severnej Kórey ako bojujúce strany vyvíjať, testovať, vyrábať a vlastniť zbraňové systémy rovnocenné tým, ktoré vlastnia alebo vyvíjajú Spojené štáty," uviedol Kim a dodal, že Washington sa jeho krajine vyhráža jadrovými zbraňami.
V súvislosti s obvineniami, že satelitná technológia pomáha Pchjongjangu zdokonaľovať jeho rakety, sa Američanov spýtal, či vysielajú svoje vlastné satelity na obežnú dráhu "pomocou katapultu".
Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová veľvyslancova zdôvodnenie dôrazne odmietla. Znovu tiež obvinila Čínu a Rusko, stálych členov Bezpečnostnej rady OSN s právom veta, že tomuto orgánu bráni prijať voči Severnej Kórei opatrenia.