V pásme Gazy je potrebné prekonať emócie spojené so storočným konfliktom a budovať cestu k mieru. Pár hodín po schválení dohody o prímerí medzi palestínskym hnutím Hamas a Izraelom to na plenárnej schôdzi Európskeho parlamentu v Štrasburgu povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell.
Dodal, že porušovanie základných ľudských práv sa dopúšťajú obe strany. Eurokomisár pre humanitárnu pomoc Janez Lenarčič povedal, že v regióne je potrebné obnoviť nádej na stabilitu.
"Viem, že neexistuje vojenské riešenie tohto konfliktu. Nemôžeme zabiť myšlienku. Jediné riešenie je prísť s lepšou myšlienkou. Lepšou myšlienkou môže byť len uznanie, že dva národy, ktoré medzi sebou bojujú už viac ako 100 rokov, môžu žiť bok po boku. A medzinárodné spoločenstvo tomu musí pomôcť," povedal Borrell.
Šéf únijnej diplomacie spomenul svoju nedávnu päťdňovú cestu po Blízkom východe a silné emócie, ktoré podľa neho v regióne panujú. Izrael má podľa Borrella morálnu aj právnu povinnosť voči civilistom, situáciu v Pásme Gazy označil za bezprecedentnú humanitárnu krízu. Zároveň varoval, že prejavy antisemitizmu nijako nepomáhajú palestínskej veci, skôr naopak.
Európska únia podľa Borrella navrhla riešenie s tromi neprípustnými a tromi požadovanými bodmi. Pásmo Gazy nesmie zostať pod kontrolou Hamasu, ale nesmie byť ani pod izraelskou okupáciou a oblasť nesmie byť rozdelená. Nevyhnutnými krokmi je financovanie obnovy Pásma Gazy, podpora palestínskej samosprávy a aktívny podiel EÚ na riešení, ktorého súčasťou bude kvalitná dohoda dvoch národov.
Eurokomisár Lenarčič odsúdil útok Hamasu zo 7. októbra, apeloval na Izrael, aby rešpektoval právo, a ocenil dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov. Lenarčič tiež pripomenul, že na pomoc zdecimovanému zdravotníctvu a obyvateľom v Pásme Gazy už EÚ vyslala 15 letov s humanitárnou pomocou a pri jednej vykládke bola osobne aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Na riešenie blízkovýchodného konfliktu je podľa eurokomisára potrebný väčší tlak na vznik dvoch štátov. Povedal, že je potrebné zabrániť ďalšiemu vysídľovaniu Palestínčanov z Pásma Gazy, zabrániť Hamasu, aby sa znova ujal moci, predísť eskalácii konfliktu na okupovanom Západnom brehu Jordánu a posilniť legitímnu palestínsku samosprávu.
Humanitárna situácia v Pásme Gazy je hlavným bodom dnešného dopoludňajšieho plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. Podľa programu zasadnutia sa ale tentoraz neočakáva žiadna spoločná pozícia ani rezolúcia.