Od ruskej invázie na Ukrajinu začiatkom minulého roka bolo do viac ako desiatky zariadení v Bielorusku prevezených viac ako 2400 ukrajinských detí vo veku od šiestich do 17 rokov. Vyplýva to z výskumu, ktorý dnes zverejnila americká Yaleova univerzita. Vyšetrovanie úlohy Bieloruska v nútenom presune viac ako 19-tisíc detí z okupovaných území okrem iného do Ruska v máji oznámila ukrajinská prokuratúra.
Materiál Humanitárne výskumné laboratórium pri Yaleovej univerzite podľa agentúry Reuters predstavuje najrozsiahlejšie informácie o možnej úlohe Bieloruska na ruskom programe núteného presunu ukrajinských detí.
Identifikované deti
Výskumníci v nej identifikovali vyše 2000 detí, ktoré boli v období od septembra 2022 do tohtoročného mája prevezené do detského centra Dubrava v Minskej oblasti. Ďalších 392 ukrajinských detí sa ocitlo v iných 12 zariadeniach.
Správa okrem iného uvádza, že deti boli prevezené z najmenej 17 miest v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, pričom výskumníci tvrdia, že táto skutočnosť pokračuje aj naďalej.
"Bielorusko napomáha systematickému úsiliu Ruska identifikovať, zhromažďovať, prevážať a prevychovávať ukrajinské deti," píše sa v 39-stranovej správe. Transporty na bieloruské územie vedú podľa nej cez Rusko, pričom ich v "konečnom dôsledku koordinujú" Putin spolu s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom, ktorý schválil využitie štátnych prostriedkov a organizácií na zabezpečenie prepravy.
Deti boli po prevoze podrobené vojenskému výcviku a prevýchove, uvádza Yaleova univerzita.
Zatykač na Putina
Niektorí odborníci a organizácie podľa agentúry Reuters odhadujú, že reálna bilancia je ešte mnohonásobne vyššia ako uvádzaných 19-tisíc. V súvislosti s nútenými presunmi vydal tiež Medzinárodný trestný súd v Haagu tento rok v marci zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.
Prevádzanie detí mladších ako 18 rokov cez hranice bez súhlasu rodičov alebo zákonných zástupcov zakazuje medzinárodné humanitárne právo. Rusko už skôr uviedlo, že ľuďom, ktorí prejavia záujem odísť z Ukrajiny, zabezpečuje humanitárnu pomoc. Obvinenia z vojnových zločinov odmieta.
Bývalý bieloruský minister kultúry Pavel Latuška, teraz žijúci v exile, už skôr ICC odovzdal materiály, ktoré podľa neho dokazujú, že je Lukašenko osobne zapojený do presunu detí z ukrajinských miest. Obsahujú tiež podľa neho podrobnejšie informácie o "prevýchovnom programe pre ukrajinské deti" a o štátom prevádzkovanom tábore, ktorého cieľom je zmeniť myslenie detí tak, aby zodpovedalo ruskému videniu sveta.