Španielsky parlament dnes začal rokovania o vyslovení dôvery premiérovi Pedrovi Sánchezovi, ktorý si cestu pre svoj nový kabinet otvoril dohodou s dvoma katalánskymi separatistickými stranami.
Súčasťou dohody je kontroverzný zákon o amnestii pre stíhaných aktivistov za nezávislosť, ktorý dnes Sánchez pred poslancami opätovne obhajoval s tým, že jeho socialistická strana (PSOE) sa rozhodla staviť na "odpustenie a dialóg".
"Amnestia nebude útokom na ústavu, ako tvrdíte, ale naopak dôkazom našej sily a legitimity," povedal Sánchez zákonodarcom. Podľa neho sa ukázalo, že ísť v otázke osamostatnenia Katalánska cestou trestov a represií sa neosvedčilo.
Premiér predstavil tiež ďalšie svoje plány najmä v ekonomickej oblasti a sľúbil okrem iného zachovanie zníženej sadzby DPH na základné potraviny do júna 2024, rozšírenie pomoci pre platiteľov hypoték alebo príspevky na bývanie pre mladých ľudí, napísala agentúra Reuters. Chce tiež zaviesť bezplatnú verejnú dopravu pre nezamestnaných a mladých ľudí do 30 rokov.
Najvyšší súd dnes zamietol sťažnosť šéfa krajne pravicovej strany Vox Santiaga Abascala, ktorý kvôli zákonu o amnestii navrhol pozastaviť schôdzu poslancov, na ktorej sa má o dôvere premiérovi vo štvrtok hlasovať. Zdá sa tak takmer isté, že Sánchez dôveru získa, pretože má aktuálne na svojej strane 176 poslancov, teda tesnú väčšinu.
Zákon o amnestiách vzbudzuje v Španielsku veľké vášne a opakovane sa kvôli nemu konajú demonštrácie. Na proteste pred parlamentom sa dnes zišlo asi päťsto ľudí. Budovu, v ktorej v Madride sídli Kongres poslancov, kvôli tomu stráži na 1600 členov bezpečnostných zložiek, uviedol denník El País.
Sánchez sa stal španielskym premiérom v roku 2018 a na čele vlády zrejme zostane aj po tom, čo tohtoročné voľby vyhrali opoziční ľudovcii. Ich šéf Alberto Núňez Feijóo však podporu pre svoj kabinet získať nedokázal.