Severoatlantická aliancia vyvíja úsilie na ochranu kritickej podmorskej infraštruktúry v Európe. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po utorňajšej účasti na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci a obranu v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR.
Stoltenberg sa pred novinármi vyjadril, že s ministrami obrany EÚ diskutoval aj o ochrane kritickej podmorskej infraštruktúry v Európe a tiež o dôležitosti pokračujúcej podpory Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii.
Šéf Aliancie zdôraznil, že sabotáž plynovodov Nord Stream v minulom roku a nedávne poškodenie plynovodu a káblov Balticconnector medzi Estónskom a Fínskom ukazujú, že podmorská infraštruktúra je zraniteľná a že hrozby s ňou súvisiace sú reálne a vyvíjajú sa.
"Od týchto incidentov NATO zintenzívnilo letecké a námorné hliadky a zvýšilo svoju prítomnosť v Baltskom a Severnom mori," zdôraznil Stoltenberg. Zároveň spresnil, že na júlovom summite vo Vilniuse sa spojenci dohodli na vytvorení nového centra pre kritickú podmorskú infraštruktúru pri námornom veliteľstve NATO v Spojenom kráľovstve.
Okrem toho NATO a Európska únia zriadili aj spoločnú pracovnú skupinu pre odolnosť kritickej infraštruktúry.
Ohľadom situácie na Ukrajine Stoltenberg upozornil, že intenzívne boje stále pokračujú a situácia na bojisku "je zložitá". "Aj preto je dôležité, aby sme udržali a zintenzívnili našu podporu Ukrajine, lebo nemôžeme dovoliť, aby zvíťazil prezident Vladimir Putin," odkázal šéf Aliancie.