Americký minister zahraničia Antony Blinken dnes privítal umožnenie humanitárnych prestávok v bojoch v Pásme Gazy zo strany Izraela, ktorý na palestínske územie ovládané radikálnym hnutím Hamas podniká odvetné údery. Zároveň však zdôraznil, že na ochranu palestínskych civilistov je potrebné urobiť oveľa viac.
Blinken sa tak podľa agentúry AFP vyjadril v Dillí po rokovaní, na ktorom sa zúčastnili tiež šéf Pentagonu Lloyd Austin, indický minister obrany Rádžnát Singh a indický minister zahraničia Subrahmanjam Džajšankar.
Podľa Blinkena každodenné štvorhodinové pauzy v bojoch v Pásme Gazy umožnia zachrániť životy a poskytnúť viac pomoci husto obývanej oblasti, ktorú Izrael odrezal od dodávok potravín, vody, elektriny a palív.
"Súčasne však musia byť pre ochranu civilistov a zabezpečenie humanitárnej podpory urobené podstatne viac. Priveľa Palestínčanov už bolo zabitých," dodal podľa AFP Blinken v jasnom odkaze americkému spojencovi Izraelu.
Izraelské bombardovanie si podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy doteraz vyžiadalo vyše 11-tisíc mŕtvych, vrátane viac ako 4500 detí. Medzinárodné organizácie varujú, že humanitárna situácia je na tomto palestínskom území katastrofálna. Najnovšiu vlnu násilností vyvolal útok Hamasu na izraelské územie zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal životy asi 1400 Izraelčanov.
India po útoku zo 7. októbra Hamas odsúdila, vyjadrila solidaritu s Izraelčanmi a odvtedy tiež poslala pomoc do Egypta pre palestínskych civilistov v Pásme Gazy, čo Blinken ocenil.
Vysokí americkí a indickí predstavitelia pri rokovaní v Dillí ďalej vyzdvihli význam strategického partnerstva medzi oboma krajinami vzhľadom na rastúci vplyv Číny v indicko-pacifickom regióne a v kontexte terajších vojen na Blízkom východe a na Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii.
"Vzhľadom na naliehavé výzvy po celom svete je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby dve najväčšie demokracie sveta diskutovali o svojich názoroch a hľadali spoločné ciele na prospech svojich občanov," vyhlásil americký minister obrany Austin.
Blinken zopakoval odhodlanie Spojených štátov angažovať sa v ázijsko-pacifickej oblasti a usilovať sa o jej slobodu, prosperitu a bezpečnosť.
Podľa Blinkena bolo predmetom diskusií aj napätie medzi Indiou a Kanadou, ktoré sa začalo stupňovať po vyhlásení kanadského premiéra Justina Trudeaua, podľa ktorého za júnovou vraždou predáka sikhskej komunity na kanadskej pôde môže byť indická vláda. "Sú to naši najbližší priatelia, takže si želáme, aby (India a Kanada) svoje spory vyriešili," vyhlásil Blinken.