Humanitárna pomoc Pásmu Gazy by mohla byť v najbližších dňoch výrazne rozšírená, povedal dnes v Ankare šéf americkej diplomacie Antony Blinken po rokovaní so svojím tureckým kolegom Hakanom Fidanom.
Dojednanie humanitárnych prestávok v bojoch je však podľa Blinkena tesne zviazané s prípadným pokrokom v rozhovoroch o osude ľudí, ktorých po útoku 7. októbra do Pásma Gazy uniesli ozbrojenci palestínskeho hnutia Hamas, píše agentúra Reuters. Fidan pri rozhovoroch vyzval na zastavenie bojov v Pásme Gazy.
Blinken dnes dopoludnia rokoval s Fidanom zhruba 2,5 hodiny. Diskusia sa týkala predovšetkým konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas a tiež ďalších tém, napríklad pomoci Ukrajine či vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie, povedal Blinken po rozhovoroch s tureckým náprotivkom.
S Fidanom šéf americkej diplomacie podľa svojich slov rokoval o humanitárnej pomoci Pásmu Gazy. "Pracujeme, ako som už povedal, veľmi priebojne na zvýšení humanitárnej asistencie (Pásmo) Gazy," povedal Blinken novinárom už pred odletom z Ankary.
Podľa neho majú USA "veľmi konkrétne prostriedky", ako to dosiahnuť. "Myslím, že v budúcich dňoch uvidíte, že pomoc môže byť výrazne rozšírená," povedal Blinken.
Otázka humanitárnych prestávok v bojoch, ktoré Washington podporuje, je podľa neho úzko spätá s pokrokmi v rokovaniach o ľuďoch, ktoré uviedlo hnutie Hamas pri útoku zo 7. októbra.Ten deň ozbrojenci na juhu Izraela pozabíjali okolo 1400 prevažne civilných obyvateľov, ale tiež vyše 200 osôb odvliekli ako rukojemníkov do Pásma Gazy.
Desiatky týchto ľudí podľa tvrdenia Hamasu zomreli pri následných izraelských vzdušných útokoch, niekoľko jednotlivcov bolo už prepustených.
Podľa zdroja z tureckého ministerstva zahraničia, ktorý cituje agentúra AFP, Fidan Blinkenovi zdôraznil, že "by okamžite malo byť vyhlásené úplné zastavenie bojov" medzi Izraelom a hnutím Hamas. Podľa tureckého ministra je nutné Izraelu zabrániť, aby zabíjal ľudí v Pásme Gazy či Palestínčanov vyháňal.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týždeň uviedol, že Izrael neuzavrie prerušenie bojov s Hamasom, ak hnutie najskôr unesených neprepustí. "Veľmi sa zaujímame o rukojemníkov, ktorí držia Hamas, a to vrátane Američanov, a robíme, čo je možné, aby sme ich dostali domov," povedal Blinken.
Turecko po začatí izraelských úderov na Pásmo Gazy opakovane kritizovalo západné krajiny, že jednostranne podporujú Izrael a že sú ľahostajné k osudu obyvateľov v Pásme Gazy. Pri príchode Blinkena sa pred sídlom tureckého ministerstva zahraničia zhromaždili desiatky protestujúcich. Tí napríklad skandovali "Vrah Blinken, ťahaj z Turecka!", píše agentúra AP.
Blinken prišiel na Blízky východ v piatok, keď navštívil Izrael. Cez víkend rokoval v Jordánsku, na Západnom brehu Jordánu, v Iraku či na Cypre. Šéf americkej diplomacie hľadal počas cesty podporu pre návrh Washingtonu na humanitárne prestávky v bojoch, píše agentúra AP. Zo strany arabských krajín aj Izraela bolo však prijatie tohto návrhu skôr chladné, dodáva agentúra.