Tohtoročná nositeľka Nobelovej ceny za mier, väznená iránska aktivistka Narges Mohammadíová, ktorá bojuje proti útlaku žien v Iráne a za dodržiavanie ľudských práv, začala vo väznici protestnú hladovku.
Bojuje tak proti nedostatočnej lekárskej starostlivosti počas svojho zadržiavania a proti požiadavke, aby ženy v jej krajine museli nosiť hidžáb, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na jej rodinu.
"Narges Mohammadíová informovala svoju rodinu, že pred niekoľkými hodinami začala hladovku. Máme obavy o jej zdravie," uviedli jej príbuzní vo vyhlásení.
Kampaň za oslobodenie Mohammadíovej uviedla, že väznená žena aj jej právnik už niekoľko týždňov usilujú o jej prevoz do špecializovanej nemocnice, kde by jej bola poskytnutá starostlivosť o srdce a pľúca. Nespresnila, akými ťažkosťami Mohammadíová trpí, opísala však, že u nej bolo vykonané echokardiografické vyšetrenie srdca.
Iránske štátne médiá bezprostredne nepotvrdili, že Mohammadíová začala hladovku.
Päťdesiatjedenročná Mohammadíová pokračuje v protestných aktivitách napriek početným zatknutiam a rokom stráveným za mrežami. Zostala vedúcou osobnosťou celonárodných protestov vedených ženami, ktoré vyvolala vlaňajšia smrť 22-ročnej ženy Kurdky Mahsy Amínovej.
Tá zomrela vlani v septembri vo väzbe po zatknutí mravnostnou políciou údajne kvôli tomu, že mala príliš voľne nasadený hidžáb - šatku, ktorú ženy v Iráne musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti.
Nórsky Nobelov výbor v októbri uviedol, že tohtoročná cena, ktorú získala Mohammadíová, "je tiež vyznamenaním státisícov ľudí, ktorí v predchádzajúcom roku demonštrovali proti iránskemu teokratickému režimu, ktorý diskriminuje a utláča ženy. Zároveň vyzval na jej prepustenie. K výzve sa pripojili viacerí západní politici.
"Iránsky režim ju trinásťkrát zatkol, päťkrát ju zistil vinnú a odsúdil ju na celkovo 31 rokov väzenia a 154 rán bičom. Narges Mohammadíová je stále vo väzení, "uviedol výbor pri oznámení laureátky.
Mohammadíová v októbrovom vyhlásení zverejnenom listom The New York Times sľúbila, že zostane v Iráne a bude pokračovať vo svojom aktivizme, aj keby to malo znamenať, že zvyšok života strávi vo väzení.