Na najmenej 128 stúpol počet ľudí, ktorí zahynuli pri piatkovom zemetrasení s magnitúdou 5,6, ktoré zasiahlo odľahlú časť Nepálu. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA s odvolaním sa na políciu.
Zranených je podľa agentúry AFP viac ako stovka. Živel udrel najmä v nepálskych okresoch Džadžarkot a Rum, kde sa zrútil nespresnený počet domov.
Zemetrasenie bolo cítiť až v indickom hlavnom meste Naí Dillí, takmer 500 kilometrov od epicentra, a 42 kilometrov južne od mesta Džumľa.
Otrasy zasiahli krajný západ tejto himalájskej krajiny v piatok neskoro večer. Geologická služba Spojených štátov ich namerala v hĺbke iba 18 kilometrov. V oblasti došlo k zrúteniu viacerých domov.
Podľa agentúry DPA panujú obavy, že sa počet obetí ešte zvýši. "Máme správy, že pod sutinami je pochovaných mnoho ľudí," uviedol jeden z oficiálnych činiteľov okresu Džadžarkot.
Krátko po zemetrasení začali v niektorých postihnutých oblastiach záchranné akcie. "Záchranné a pátracie tímy musia uvoľňovať cesty zablokované zosuvy pôdy v dôsledku zemetrasenia, aby sa dostali do postihnutých oblastí," uviedol jeden z policajných úradníkov z okresu Rum.
Nepál leží na hlavnom geologickom zlome, kde indická tektonická doska tlačí na eurázijskú dosku a vytvára pohorie Himaláje, pričom zemetrasenia sú tu pravidelným javom.
Nepálsky premiér Pušpa Kamál vyjadril "hlboký zármutok nad ľudskými škodami spôsobenými zemetrasením".
V roku 2015, keď Nepál zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8 a zničilo viac ako pol milióna domov, zahynulo takmer deväťtisíc ľudí a viac ako 22-tisíc bolo zranených. Prírodný živel zároveň poškodil alebo zničil takmer osemtisíc škôl.
Stovky pamiatok a kráľovských palácov - vrátane tých zapísaných na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v údolí Káthmandu -, ktoré priťahovali návštevníkov z celého sveta, boli zničené, čo bol veľký úder pre cestovný ruch.