Za tri týždne stretov na hraniciach Libanonu s Izraelom prišlo o život desiatky bojovníkov Hizballáhu. Toto libanonské šiitske hnutie sa preto teraz snaží znížiť svoje straty a pripravuje sa na možnosť dlhotrvajúceho konfliktu. S odkazom na tri zdroje oboznámené s myslením Hizballáhu to dnes uviedla agentúra Reuters.
Hnutie podporované Iránom stratilo 47 bojovníkov pri izraelských úderoch na libanonskej hranici od 7. októbra, keď palestínska radikálna skupina Hamas zaútočila na Izrael.
Na porovnanie - vo vojne v roku 2006, keď Izrael vo viac ako mesiac trvajúcom konflikte zasiahol miesta po celom Libanone, stratil Hizballáh 263 bojovníkov.
Použitie protilietadlových rakiet bolo jedným z niekoľkých krokov, ktoré Hizballáh podnikol, aby obmedzil svoje straty, povedal agentúre Reuters jeden zo zdrojov. Hnutie tým podľa neho tiež čelí izraelským bezpilotným lietadlám, ktoré postupne likvidujú jeho bojovníkov v skalnatom teréne av olivových hájoch pozdĺž hranice.
Hizballáh prijal "opatrenia na zníženie počtu mučeníkov", uviedol zdroj bez ďalších podrobností.
Od začiatku konfliktu medzi Hamasom a Izraelom boli útoky Hizballáhu zamýšľané tak, aby sa strety obmedzili na pohraničné pásmo, aj keď podľa zdrojov naznačujú pripravenosť na začatie vojny v plnom rozsahu, pokiaľ to bude potrebné.
Izrael, ktorý vedie vojnu v Pásme Gazy, ktorej cieľom je zničiť Hamas, vyhlásil, že nemá záujem o konflikt na svojej severnej hranici s Libanonom. Tiež ale vyhlásil, že ak by vojna začala, viedla by k zničeniu Libanonu.
"Dúfam, že sa nám podarí udržať pokoj na tomto fronte," povedal na brífingu izraelský minister obrany Joav Galant. Verí pritom, že silné izraelské obranné sily a ich postup v Gaze doteraz Hizballáh odrádzali.
Hnutie Hizballáh, ktoré je spojencom Teheránu, už dlho tvrdí, že od roku 2006 rozšírilo svoj arzenál. Varuje pritom Izrael, že jeho sily predstavujú väčšiu hrozbu ako predtým. Tvrdí tiež, že jeho výzbroj teraz zahŕňa bezpilotné lietadlá a rakety, ktoré môžu zasiahnuť všetky časti Izraela.
Hizballáh sa zatiaľ zdržal odpaľovania rakiet, ktoré môžu doletieť hlboko do izraelského územia, čo by mohlo viesť k eskalácii.
Namiesto toho jeho bojovníci ostreľujú viditeľné ciele na hraniciach s Izraelom, pričom používajú zbrane, ako sú riadené protitankové strely, ktoré skupina hojne používala aj v roku 2006, uviedli tri zdroje.
Hoci doterajšia taktika Hizballáhu pomohla konflikt obmedziť, útoky znamenajú, že jeho bojovníci musia byť blízko hraníc, čo ich robí zraniteľnejšími voči izraelskej armáde.
Vzájomné ostreľovanie na izraelsko-libanonskej hranici, ku ktorému dochádzalo už v minulosti, zosilnelo po útoku Hamasu na južný Izrael zo 7. októbra, pri ktorom zahynulo vyše 1 400 ľudí. Kvôli stretom sa evakuovali dediny na oboch stranách hranice.