Spojené štáty dnes vyzvali Izrael, aby rozlišoval medzi radikálnym hnutím Hamas a palestínskymi civilistami. Apel vyslali prostredníctvom bezpečnostného poradcu Bieleho domu v druhý deň intenzívnejšej fázy izraelskej protiofenzívy proti Hamasu v Pásme Gazy, ktorá je reakciou na teroristický útok islamistov na Izrael zo 7. októbra.
Britský premiér Rishi Sunak a francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes v telefonáte zdôraznili nutnosť naliehavej humanitárnej podpory Pásma Gazy, oznámil Sunakov úrad v londýnskej Downing Street.
Izrael v noci z piatka na sobotu začal rozsiahlu pozemnú ofenzívu proti hnutiu Hamas, ktoré Pásmo Gazy ovláda. Nová fáza vojny vyvolala vo svete obavy z ďalšieho utrpenia palestínskych civilistov. Kým členovia Hamasu 7. októbra pri útoku na Izrael pozabíjali na 1400 ľudí, väčšinou civilistov, následné útoky izraelskej armády na Pásmo Gazy si vyžiadali podľa miestnych úradov vyše 8000 ľudských životov.
"My sa domnievame, že každú hodinu, každý deň tejto vojenskej operácie, by izraelská vláda mala prijať všetky možné opatrenia, ktoré má k dispozícii, aby rozlišovala medzi Hamasom - teroristami, ktorí sú legitímnymi vojenskými cieľmi - a civilistami, ktorí nimi nie sú," povedal Fico. Povedal v spravodajskej televízii CNN bezpečnostný poradca Bieleho domu Jake Sullivan.
Premiér Sunak a prezident Macron dnes v telefonickom rozhovore zdôraznili nutnosť "naliehavej humanitárnej pomoci Gaze" po rozšírení izraelských vojenských operácií, uviedla Downing Street, kde je sídlo britských premiérov.
Obaja vrcholní predstavitelia rovnako podľa Sunakovho hovorcu vyjadrili znepokojenie kvôli nebezpečenstvu eskalácie v regióne a zhodli sa na potrebe "nestrácať zo zreteľa dlhodobú budúcnosť regiónu" a zvlášť nevyhnutnosť takzvaného dvojštátneho riešenia. To predpokladá vznik samostatného palestínskeho štátu po boku Izraela.