Rusi si dnes v Moskve a ďalších mestách pripomenuli obete sovietskych represií za vlády diktátora Josifa Stalina. Čítanie mien ľudí popravených v rokoch 1936 až 1938 ako každoročne organizovala organizácia na obranu ľudských práv Memorial, ktorú Rusko na konci roka 2021, len niekoľko týždňov pred inváziou na Ukrajinu, nechalo rozpustiť. Informujú o tom zahraničné médiá.
V ruskej metropole sa ľudia zišli pri pomníku obetiam sovietskych represií na námestí Lubjanka, kde sídlila aj sovietska tajná služba KGB a kde teraz sídli nástupnícka FSB. Miesto bolo podľa agentúry AFP pod dohľadom polície a obohnané kovovými zábranami.
Veľvyslanci zo Západu
Medzi zúčastnenými bolo niekoľko veľvyslancov západných krajín, vrátane zo Spojených štátov alebo Francúzska, aj sedemdesiatročný šéf Memorialu Oleg Orlov, pre ktorého ruská prokuratúra požaduje trojročný trest odňatia slobody za opakovanú "diskreditáciu ruskej armády".
Rusko zákony proti diskreditácii armády alebo proti šíreniu lživých informácií o nej prijalo začiatkom vlaňajšieho marca, len niekoľko dní po vpáde do susednej krajiny.
V podstate sa vzťahujú na akékoľvek informácie o ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré sú v rozpore s výkladom udalostí, ktorý presadzuje Kremeľ.
Spomienkové akcie
Čítanie mien z Moskvy Memorial prenášal on-line a spomienkové akcie sa konali aj v ďalších ruských mestách vrátane Volgogradu, predtým Stalingradu, alebo Novosibirsku.
Memorial, založený v roku 1989, dokumentuje zločiny ZSSR a zároveň bojuje za obranu ľudských práv a politických väzňov v Rusku. Vlani získal spoločne s bieloruským disidentom Alesom Bjaljackým a ukrajinským Centrom pre občianske slobody Nobelovu cenu za mier.
Kremeľ sovietske represie nepopiera, ale minimalizuje ich a prezentuje ako tragédiu bez skutočného vinníka, píše agentúra AFP, podľa ktorej Moskva zároveň hlasno oslavuje geopolitickú a vojenskú silu Sovietskeho zväzu. Podľa ruských a západných historikov si represie označované aj ako veľký teror vyžiadali okolo 20 miliónov mŕtvych.