Vláda Spojených štátov dnes uvalila ďalšie sankcie na členov palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v reakcii na útok, ktorý vykonali 7. októbra na južný Izrael. Podľa agentúry AP sa krok týka aj subjektov v Iráne a iránskych revolučných gárd.
USA klasifikujú Hamas ako teroristickú organizáciu a militantné hnutie ovládajúce Pásmo Gazy bolo teda už skôr predmetom tvrdého sankčného režimu, napísal skôr denník The New York Times (NYT). Americké sankcie môžu zmraziť majetky osôb či spoločností a odstrihnúť ich od západného finančného systému.
Najnovšie postihy sa týkajú ďalších aktív v investičnom portfóliu Hamasu a osôb, ktoré spoločnostiam spriazneným s Hamasom uľahčujú vyhýbanie sa sankciám. Americká vláda sa už dlhšiu dobu domnieva, že Hamas skryto kontroluje portfólio aktív v objeme miliárd dolárov. Vzhľadom na už existujúce sankcie sa Washington čoraz viac zameriava práve na tento aspekt pôsobenia palestínskej skupiny, uviedol NYT.
Nové sankcie americké ministerstvo financií uvalilo okrem iného na subjekt so sídlom v Gaze, ktorý slúžil ako prostredník pre prevod nezákonných finančných prostriedkov od Iránu pre Hamas a skupinu Palestínsky islamský džihád. Teherán podporuje Hamas a ďalšie militantné skupiny na Blízkom východe.
Ministerstvo financií uviedlo, že uvalilo sankcie aj na Jordánca, ktorý žije v iránskom hlavnom meste Teheráne a pôsobí tu ako zástupca Hamasu, a tiež na predstaviteľov Islamských revolučných gárd, ktorí cvičia a pomáhajú členom Hamasu a ďalších militantných skupín. Terčom opatrenia sa preto stal veliteľ elitných oddielov gárd Sáberín, ktorého jednotka bola nasadená v Sýrii a poskytovala výcvik Hamasu a členom libanonského šiitskeho hnutia Hizballáh.
USA uvalili sankcie aj na spoločnosti so sídlom v Sudáne, v Španielsku a v Turecku, ktoré boli predtým označené za súčasť investičného portfólia Hamasu.
"Nebudeme váhať a podnikneme kroky na ďalšie zníženie schopnosti Hamasu páchať strašné teroristické útoky tým, že sa neúnavne zameriame na jeho finančné aktivity a toky financovania," uviedol námestník z ministerstva financií Wally Adeyemo.
Ozbrojenci z Hamasu 7. októbra zaútočili na južný Izrael, kde zabili 1400 ľudí, a ďalší zhruba dve stovky odvliekli do Pásma Gazy. Po masívnom odvetnom bombardovaní Pásma Gazy podľa palestínskych úradov riadených Hamasom zomrelo viac ako sedemtisíc ľudí. Tvrdenie ani jednej zo strán konfliktu nemožno vo vojnových podmienkach nezávisle overiť.