S cieľom útoku na pozície palestínskeho radikálneho hnutia Hamas rozbehla izraelská armáda v noci pomerne rozsiahly pozemný zásah v pásme Gazy. Išlo zatiaľ o najväčší takýto zásah od začiatku vojny, uvádza izraelský vojenský rozhlas. Armáda akciu označila za cielenú raziu v rámci príprav pohraničia na „ďalšie fázy vojny“.
Po dokončení nočnej akcie sa izraelské pozemné jednotky stiahli späť do Izraela.
Operácia sa uskutočnila na severe pásma Gazy. Armáda uviedla, že zasiahla niekoľko teroristov, ich infraštruktúru a odpaľovacie zariadenia protitankových striel.
Na sieti X zverejnila video, na ktorom je vidieť nočný prejazd obrnených vozidiel a tankov cez hranicu a následne aj paľba. Armáda uviedla, že vojská po dokončení misie pásmo Gazy opustili.
Za uplynulý deň izraelská armáda v Pásme Gazy tiež vykonala vyše 250 vzdušných úderov. Terčom podľa armádneho vyhlásenia bola infraštruktúra Hamasu, veliteľské centrá skupiny, tunely a odpaľiská rakiet "v centre civilných oblastí". Izraelské námorníctvo podľa oznámenia zasiahlo ďalšie raketové odpaľovacie zariadenia v Chán Júnise.
Izrael na úzke pobrežné pásmo, v ktorom žije 2,3 milióna Palestínčanov, útočí od 7. októbra, kedy ho práve z Gazy napadol Hamas. Väčšinou tak robia zo vzduchu, výnimočne aj po zemi. Kompletnú pozemnú ofenzívu zatiaľ ešte Izrael nezačal, aj keď sa to očakáva.
Útok Hamásu si v Izraeli vyžiadal 1400 obetí, predovšetkým civilistov, pri odvetných náletoch v Gaze zahynulo podľa tunajších zdravotných úradov vyše 6500 ľudí. Americký prezident Joe Biden, ktorý chce, aby po skončení konfliktu Izrael a Palestínčania smerovali k dvojštátnemu riešeniu, ale v stredu povedal, že k počtu obetí uvádzanému Palestínčanovi nemá žiadnu dôveru. Prečo však podľa Reuters neuviedol.
Kvôli kritickej humanitárnej situácii v Gaze, ktorú Izrael zo svojej strany odrezal aj od dodávok potravín, vody a pohonných hmôt, sa teraz Japonsko pridalo ku krajinám, ktoré volajú po dočasnom prerušení bojov, aby bolo do pásma možné doručiť humanitárnu pomoc.