Azerbajdžan dnes začal spoločné vojenské cvičenie s Tureckom, uviedlo azerbajdžanské ministerstvo obrany. Manévre sa týkajú aj oblastí susediacich s Arménskom, pričom medzi Jerevanom a Baku panuje napätie kvôli septembrovej azerbajdžanskej vojenskej akcii v Náhornom Karabachu. Informovala o tom agentúra AFP.
Cvičenia sa podľa azerbajdžanských úradov týkajú metropoly Baku, azerbajdžanskej oblasti Nachičevan, ktorá leží oddelene od zvyšku Azerbajdžanu medzi Arménskom, Iránom a čiastočne aj Tureckom, a na "oslobodených územiach". Ministerstvo obrany nespresnilo, o aké oblasti sa presne rokuje. Podľa AFP by mohlo ísť práve aj o desaťročia sporný Náhorný Karabach.
Táto horská oblasť je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, ale za podpory Jerevanu ho aj s priľahlým územím v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia v krvavej vojne ovládli miestni arménski separatisti.
Počas šesťtýždňových bojov s Arménskom v roku 2020 dobyl Azerbajdžan späť okresy susediace s regiónom aj časť Karabachu a na konci tohto septembra pri bleskovej operácii prevzal nad oblasťou plnú kontrolu. Miestne úrady kapitulovali a väčšina z asi 120-tisíc tamojších etnických Arménov odtiaľ utiekla v strachu z azerbajdžanských represií.
O vzťahoch medzi Jerevanom a Baku budú dnes v iránskej metropole Teheránu rokovať šéfovia diplomacií Iránu, Ruska, Turecka a Gruzínska so svojimi náprotivkami z Arménska a Azerbajdžanu. Predmetom rokovaní bude najmä mierová dohoda medzi dvoma kaukazskými krajinami.
Arménsky premiér Nikol Pašinjan minulý týždeň na pôde Európskeho parlamentu vyhlásil, že je dohodu s Baku pripravený podpísať do konca roka. O pripravenosti na rokovanie hovoril aj azerbajdžanský prezident Ilham Alijev, ktorý predtým odmietol prísť na rozhovory v španielskej Granade. V súvislosti so stretnutím západných krajín hovoril o "jednostrannosti a predpojatosti".