Izrael obyvateľov Pásma Gazy prostredníctvom letákov varoval, že ak zostanú v jeho severnej časti, môžu byť považovaní za komplicov radikálneho palestínskeho hnutia Hamas.
Informoval o tom portál BBC News, ktorý pripomína, že Izrael podľa všetkého chystá v Gaze pozemnú ofenzívu. Podľa palestínskych úradov zahynulo v Pásme Gazy počas noci na dnes pri izraelských úderoch najmenej 55 ľudí.
Američania v pohotovosti
Agentúra Reuters zase napísala, že Spojené štáty na Blízky východ pošlú ďalšie zbrane, v pohotovosti budú aj ďalší americkí vojaci.
Izrael, ktorý Gazu bombarduje v odvete za krvavý útok Hamasu zo 7. októbra, obyvateľov severnej časti tohto úzkeho pobrežného pásu opakovane vyzval, aby sa presunuli na juh.
Doteraz tak podľa izraelskej armády urobilo približne 700-tisíc ľudí z odhadovaného počtu 1,1 milióna obyvateľov tejto časti Gazy.
Teraz Izrael svoje varovanie ešte zdôraznil. Izraelská armáda už skôr uviedla, že sa vyprataním časti Gazy, v ktorej celkovo na území menším ako Praha žije 2,3 milióna ľudí, snaží predísť civilným obetiam.
Príprava na boj
Hovorca izraelskej armády v sobotu oznámil, že sa jednotky aj naďalej pripravujú na ďalšiu fázu bojov, ktorá bude podľa portálu The Times of Israel spočívať v práve pozemnom útoku.
Palestínske hnutie Hamas tvrdí, že izraelské údery na Pásmo Gazy sú v posledných hodinách intenzívnejšie, píše agentúra AFP.
Podľa údajov úradov v Pásme Gazy, ktoré kontroluje toto hnutie, počas noci zomrelo kvôli izraelským úderom 55 ľudí a bolo zničených vyše 30 domov. V sobotu Hamas informoval o najmenej 29 mŕtvych pri nočných útokoch zo strany izraelskej armády.
Tlak na odloženie invázie
Portál The Times of Israel tiež s odvolaním sa na diplomatický zdroj informoval o tom, že americká vláda aj vlády niektorých európskych krajín, ktorých občania boli Hamásom unesení, tlačia na Izrael, aby kvôli rukojemníkom, ktorých ozbrojenci v pásme držia, pozemnú inváziu do Gazy odložil.
V sobotu večer bol na svoj postoj znovu opýtaný aj americký prezident Joe Biden, ktorý povedal len, že s Izraelčanmi hovorí.
Spojené štáty podľa Reuters k situácii v regióne chcú predložiť svoj návrh rezolúcie Bezpečnostnej rade OSN, ktorý konštatuje, že Izrael má právo na sebaobranu a požaduje, aby Irán prestal vyvážať zbrane "milíciám a teroristickým skupinám, ktoré ohrozujú mier a bezpečnosť v regióne". Návrh tiež požaduje "nepretržité, dostatočné a neobmedzené" dodávky pomoci do Gazy.
Pentagon v noci na dnes informoval o tom, že na Blízky východ vyšle ďalšie systémy protileteckej obrany THAAD a Patriot. Koľko vojakov je v pohotovosti a pripravených na prípadný presun do regiónu, neuviedol.
Spojené štáty do východného Stredomoria už vyslali tiež dve lietadlové lode.