Šéf americkej diplomacie Antony Blinken dnes vyzval, aby hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a Pásmom Gazy zostal po prejazde prvého humanitárneho konvoja otvorený aj pre ďalšie dodávky pomoci.
Aj podľa OSN je zásadné, aby nešlo o posledný konvoj, ktorý sa do izolovaného palestínskeho územia dostane, uviedla agentúra AFP s odkazom na vyjadrenie zástupcu generálneho tajomníka OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Martina Griffithsa.
Británia tiež zdôraznila, že táto "životne dôležitá" pomoc nesmie byť jednorazová. Nemecký kancelár Olaf Scholz označil dnešný príchod prvých kamiónov s humanitárnou pomocou do pásma Gazy za významný krok.
Kamióny s humanitárnou pomocou, ktoré niekoľko dní čakali na Sinajskom polostrove, začali dnes prechádzať cez hraničný prechod Rafah z Egypta do Pásma Gazy. Izrael súhlasil s tým, že dnes do Gazy vpustí 20 kamiónov s pomocou.
Podľa tlačových agentúr zatiaľ nie je jasné, ako dlho prechod zostane otvorený, a či sa cez neho dostanú držitelia zahraničných pasov, ktorí zhruba dva týždne čakajú, kým im bude umožnený odchod do Egypta.
"Je dobré a dôležité, že teraz prichádza prvá humanitárna pomoc pre obyvateľov Gazy. Potrebujú vodu, potraviny a lieky - nenecháme ich v tom samotnej," vyhlásil Scholz. Dodal, že Nemecko "sa aj naďalej všemožne angažuje v zmierňovaní utrpenia v tomto konflikte".
"Týmto konvojom medzinárodné spoločenstvo začína riešiť humanitárnu krízu v Gaze, ktorá zanechala jej obyvateľov bez prístupu k dostatočnému množstvu potravín, vody, lekárskej starostlivosti a bezpečných prístreškov," uviedol vo vyhlásení americký minister zahraničia Blinken.
"Vyzývame všetky strany, aby ponechali prechod Rafah otvorený, a umožnili tak pokračujúci prísun pomoci, ktorý je nutný pre ľudí v Gaze," dodal. Minister pritom zdôraznil, že palestínske radikálne hnutie Hamas nesmie pomoc rozkradnúť a nesmie brániť tomu, aby sa dostala k civilistom, ktorí ju potrebujú.
"Prvý konvoj nesmie byť posledný," varoval dnes aj Griffiths, ktorý je na mierovom summite v Egypte. "Som presvedčený, že táto zásielka bude začiatkom trvalého úsilia o bezpečné, bezpodmienečné a nerušené poskytovanie základného tovaru - vrátane potravín, vody, liekov a pohonných hmôt - obyvateľom Gazy," dodal.
Dnešná dodávka podľa egyptských médií neobsahuje pohonné hmoty, ktoré sú v pásme Gazy, kde sa zastavila jediná elektráreň, životne dôležité.
Podobne ako predstaviteľ OSN sa dnes vyjadril aj britský minister zahraničia James Cleverly, ktorý zdôraznil, že nesmie ísť len o "jednorazovú" akciu. "Táto pomoc je záchranným lanom pre tých, ktorí trpia. Spojené kráľovstvo sa naďalej usiluje o prístup humanitárnej pomoci do Gazy," dodal.
Palestínski ozbrojenci z Pásma Gazy vykonali 7. októbra prekvapivý útok na Izrael, pri ktorom zahynulo vyše 1 400 ľudí, a zhruba dve stovky ďalších boli unesené. Izrael potom Hamasu sľúbil úplné zničenie a začal masívne bombardovanie Pásma Gazy, ktoré podľa miestnych úradov pripravilo o život viac ako 4 100 ľudí a ďalších 13-tisíc zranilo.
Na palestínske územie s rozlohou menšou ako Praha tiež uvalil totálnu blokádu, čo prispelo k zhoršeniu humanitárnej krízy. Miestni obyvatelia podľa ľudskoprávnych organizácií dodávky pomoci nutne potrebujú.