Dodávky amerických striel ATACMS môžu ovplyvniť situáciu na bojisku v prospech Ukrajiny. Kyjevu umožňujú zasahovať letisko či sklady munície v značnej vzdialenosti od frontových línií.
Ruská armáda sa bude musieť novej zbrani protivníka prispôsobiť, uviedol vo svojej pravidelnej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Efekt, ktorý môžu tieto strely dlhého doletu priniesť, analytici prirovnali k tomu, ktorý mali vlani dodávky raketometov HIMARS ukrajinskej armáde.
VIDEO: Ukrajina potvrdila použitie rakiet ATACMS od USA
Ukrajinské sily podnikli v noci na utorok útok na letisko v Ruskom okupovaných mestách Berďansku a Luhansku. Podľa ukrajinskej strany zničil Rusom deväť vrtuľníkov rôznych typov, bližšie nespresnenú špeciálnu techniku a odpaľovacie zariadenie protivzdušnej obrany, poškodené boli vzletové a pristávacie dráhy a zničené sklady s muníciou.
Nasadenie striel ATACMS, ktoré nebolo vopred ohlásené v snahe dosiahnuť prekvapenie, potvrdili v utorok niektoré americké médiá a tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Denník The Wall Street Journal napísal, že USA dodali Ukrajine malý počet striel ATACMS vo verzii o dolete asi 160 kilometrov.
"Ukrajinské údery strelami ATACMS na operačne významné ruské letisko na Ukrajine pravdepodobne prinútia ruské velenie k rozptýleniu letectva a stiahnutiu niektorých lietadiel na letisko ďalej od frontovej línie," uviedli americkí analytici s tým, že ruské vrtuľníky štartujúce zo základne v Berďansku pôsobili značné straty ukrajinským mechanizovaným silám v prvých mesiacoch tohto roka začatej ofenzívy v Záporožskej oblasti.
ISW ďalej tvrdí, že strely ATACMS znamenajú výraznú hrozbu pre ruské muničné sklady v tylových oblastiach. Príchod tejto zbrane na bojisko porovnáva s dodávkami amerických raketometov HIMARS v júni minulého roka, ktoré narušili ruskú logistiku a vo výsledku umožnili úspešné ukrajinské protiofenzívy v Charkovskej a Chersonskej oblasti.
Ruské velenie podľa analytikov bude musieť opäť voliť medzi opevňovaním skladísk alebo ich rozptýlením a presunom ďalej od frontu.
"Ukrajina však pravdepodobne dostala iba obmedzený počet striel ATACMS a bude ich potrebovať viac, ak chce ich počiatočný efekt udržať a zosilniť," upozorňuje ISW.
Strely ATACMS možno odpaľovať z rovnakých zariadení HIMARS, ktorá už Kyjev používa na vystreľovanie rakiet navádzaných pomocou GPS v salvách až po šiestich naraz. Rozdiel spočíva v tom, že z jedného odpaľovacieho zariadenia môže byť v jednom momente vypálená iba jedna strela ATACMS, ktorá môže mať v niektorých verziách dostrel až 300 kilometrov. Strely pre systémy HIMARS, ktoré USA Ukrajine už skôr poskytli, majú dostrel asi 80 kilometrov.
Kyjev žiadal Spojené štáty o dodávky striel ATACMS dlhé mesiace. Tvrdil, že by mu pomohli zasahovať zásobovacie trasy, železnice a ruské stanovištia v Ruskom okupovaných častiach Ukrajiny. Biely dom ale zámer poslať tento typ striel na Ukrajinu dlho odmietal. Oficiálne doteraz dodávky nepotvrdil.