Izraelská armáda zdieľala zábery z dronu, ktoré podľa nej potvrdzujú, že nestoja za utorkovým výbuchom v nemocnici v Gaze. Z útoku sa navzájom obviňuje s islamistickým hnutím Hamas. Zásah nemocnice si podľa tamojších zdravotníkov vyžiadal okolo päťsto obetí.
Okrem záberov armáda Izraela zverejnila tiež údajnú nahrávku konverzácie bojovníkov teroristickej organizácie Islamský džihád, ktorá má podľa nej taktiež dokazovať, že práve táto organizácia je zodpovedná za vybombardovanie nemocnice.
Izraelská armáda v utorok uviedla, že podľa jej analýz nemocnicu zasiahla zle fungujúca raketa, ktorú vypálilo palestínske hnutie Islamský džihád a chcelo ju zasiahnuť izraelské územie. Palestínske úrady však tvrdia, že sa nemocnica stala terčom izraelského bombardovania.
Zásah nemocnice vyvolal protesty na Blízkom východe. Demonštranti sa zišli pred veľvyslanectvom USA v libanonskom Bejrúte alebo ambasádami Francúzska a Británie v iránskom Teheráne. V jordánskom Ammáne sa tisíce protestujúcich pokúsili dostať k izraelskému veľvyslanectvu. Demonštrácia bola hlásená aj z tureckého Istanbulu či irackého Bagdadu.
Jordánsko po zásahu nemocnice zrušilo na stredu plánovaný summit s USA, Egyptom a Palestínčanmi. Mal sa ho zúčastniť aj jordánsky kráľ Abdalláh II. a americký prezident Joe Biden, ktorý je teraz na ceste do Izraela.
Biden chce v Izraeli klásť „tvrdé otázky“
Biely dom v stredu uviedol, že Biden chce izraelským predstaviteľom počas svojej návštevy položiť aj tvrdé otázky. Pýtať sa ale bude ako skutočný priateľ Izraela, podotkol hovorca John Kirby. Podľa neho sa chce Biden dozvedieť viac o cieľoch a plánoch Izraela na nasledujúce dni a týždne. Očakáva sa, že Izrael začne pozemnú operáciu v Pásme Gazy.
O humanitárnej situácii v tomto úzkom pobrežnom pásme, kde na území menšom ako Praha žije 2,3 milióna Palestínčanov, sa Biden s izraelskými činiteľmi chce tiež baviť. Kirby verí, že sa do oblasti, ktorá je teraz prakticky odrezaná od sveta, čoskoro podarí dostať humanitárnu pomoc.
V Izraeli sa Biden stretne aj s rodinami obetí útoku Hamasu zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal 1400 životov, väčšinou civilistov, a odštartoval súčasné boje. Izraelská armáda v odvete za tento úder bombarduje Pásmo Gazy. Nálety, ktoré podľa izraelskej vlády cielia na pozície Hamásu, si už vyžiadali tritisíc obetí.
Lídri žiadajú vyšetrenie výbuchu v nemocnici
„Som zdesený zábermi tohto výbuchu v nemocnici v Gaze. Boli zranení a zabití nevinní civilisti. Naše myšlienky sú s rodinami obetí,“ uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz. Zároveň vyzval na dôkladné vyšetrenie výbuchu v nemocnici. Scholz má v stredu rokovať v Egypte, v utorok sa v Izraeli stretol okrem iného s premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Zásah nemocnice odsúdil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ľutoval straty mnohých palestínskych životov. „Nič nemôže ospravedlniť útok na nemocnicu. Nič nemôže ospravedlniť cielený útok na civilistov,“ uviedol Macron a zdôraznil, že incident musí byť prešetrený.
Šéfka Európskej komisie von der Leyenová vyhlásila, že zásah nemocnice je neospravedlniteľný a vinníci musia byť hnaní na zodpovednosť. Po vyšetrení veci a „ochrane nevinných civilistov v Pásme Gazy“ volá aj britský minister zahraničia James Cleverly.