Izraelská armáda použila v súčasných bojových operáciách v Pásme Gazy a proti ozbrojencom na juhu Libanonu muníciu s bielym fosforom, tvrdia organizácie Human Rights Watch a Amnesty International.
Televízia Al-Džazíra dnes informovala, že obe tieto organizácie k takémuto tvrdeniu došli na základe vlastných analýz videozáznamov a fotografií bojových operácií. Izrael tieto obvinenia už minulý týždeň odmietol a označil ich za "jednoznačne nepravdivé".
"Izrael používa pri vojenských operáciách v Gaze a v Libanone muníciu s bielym fosforom, čím vážne ohrozuje civilistov," uviedla na sociálnej sieti X minulý týždeň organizácia Human Rights Watch.
"Biely fosfor spôsobuje hrozivé popáleniny a môže zapáliť domy. Jeho použitie v obývaných oblastiach je nelegálne," napísala HRW a pripojila k tomu video, na ktorom je podľa nej použitie tejto munície izraelskou armádou zachytené. Podľa televízie France 24 túto hypotézu potvrdili aj viacerí experti stanici France Info a denníku The Washington Post.
Biely fosfor je horľavá chemická látka, ktorá je cítiť ako cesnak. Dáva sa do delostreleckých granátov a bômb a používa sa na maskovanie presunov na bojisku, kde vytvára hustý dym. Pre tieto manévre je jej použitie legálne, zakázaná je ale v oblastiach, kde sú civilisti.
Izraelská armáda čelila kritike za používanie munície s bielym fosforom pri operácii Liate olovo v Pásme Gazy v januári 2009, ktorej cieľom boli tiež ozbrojenci z hnutia Hamas. Táto operácia, ktorá zahŕňala aj pozemnú inváziu izraelskej armády do Pásma Gazy, sa skončila po troch týždňoch prímerím a v Pásme Gazy pri nej zomrelo vyše 1400 ľudí, podľa palestínskych údajov väčšinou civilistov.
Za použitie munície s bielym fosforom v Pásme Gazy v roku 2009 izraelská armáda potrestala jedného zo svojich generálov a v roku 2013 sľúbila, že túto muníciu z arzenálu vyradí.