Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová sa rozhodla dočasne obnoviť stacionárne kontroly na hraniciach s Českom, Poľskom a Švajčiarskom podľa vzoru kontrol, ktoré od roku 2015 vykonáva na pomedzí s Rakúskom. Pôvodnú informáciu denníka Die Welt dnes popoludní potvrdilo spolkové ministerstvo vnútra. To uviedlo, že Faeserová už znovuobnovenie kontrol oznámila Európskej komisii (EK), ktorú tiež informovala o predĺžení kontrol s Rakúskom. Dôvodom kontrol, ktoré Nemecko v posledných týždňoch výrazne sprísnilo, sú rastúce počty azylových žiadostí a boj proti prevádzačom.
Ohlásenie kontrol teraz platí na desať dní, počnúc dnešným dňom. Kontroly môžu byť predĺžené až o dva mesiace, uviedlo ministerstvo vnútra. V prípade Rakúska ide o ohlásenie od 12. novembra na ďalších šesť mesiacov. Oznámenie kontrol si vyžaduje takzvaný Schengenský hraničný kódex.
"Spolková polícia teraz môže pružne a podľa aktuálnej situácie využívať celý balík opatrení v podobe stacionárnych a mobilných hraničných kontrol. S oznámením kontrol na českej, poľskej a švajčiarskej hranici k tomu teraz máme právnu oporu," povedala Faeserová. Poznamenala, že kvôli kontrolám je v úzkom spojení s kolegami zo susedných krajín a tiež s nemeckými pohraničnými regiónmi. "Zároveň je pre mňa obzvlášť dôležité, aby kontroly mali čo najmenší dopad na všedný život od pendlerov cez obchodovanie až po cestovanie," uviedla.
Vo vyhlásení Faeserová oznámila, že svoje rozhodnutie urobila po tom, ako minulý týždeň v piatok pri úteku pred políciou havarovala v Bavorsku pri hraniciach s Rakúskom prevádzačská dodávka s 23 migrantmi, sedem z nich vrátane šesťročného dieťaťa zomrelo. "Konanie prevádzačov je čoraz brutálnejšie a bezohľadnejšie. Hrozná smrť siedmich ľudí, ktorí boli v piatkovú noc pašovaní cez nemecko-rakúsku hranicu, nami hlboko otriasla. Teraz je dôležité podniknúť všetky možné opatrenia, aby sme toto desivé obchodovanie s ľudskými životmi zastavili," povedala ministerka.
Faeserová čelila dlhodobo tlaku opozičnej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), policajných odborov DPolG a premiérov Saska, Braniborska a Hesenska, aby zaviedla so spomínanou trojicou susedných štátov stacionárne kontroly po vzore tých s Rakúskom. Kontroly na bavorsko-rakúskom pomedzí nie sú po celej dĺžke hranice, ale len na vybraných miestach.
Ministerka vnútra doteraz rozšírenie stacionárnych kontrol odmietala a takúto stáž označovala za nástroj poslednej možnosti. Teraz sa po dlhom váhaní rozhodla, že úseky so stacionárnou hraničnou kontrolou rozšíria, a to podľa denníka Die Welt aj v súvislosti s konfliktom medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. Polícia sa totiž obáva, že by s migrantmi mohli do Nemecka preniknúť aj teroristi.
V Nemecku od januára do konca septembra požiadalo o azyl vyše 233-tisíc ľudí a podľa kritikov nie je vylúčené, že bez zásahu by ich do konca roka mohlo byť až 400.000. Problémom sa v posledných mesiacoch stala nielen rakúska, ale tiež česká, poľská aj švajčiarska hranica. Za tento rok už zaznamenala polícia asi 98.000 prípadov nelegálneho vstupu do Nemecka, za celý minulý rok ich pritom bolo 92-tisíc.
Do riešenia migračnej krízy sa teraz vložil aj spolkový kancelár Olaf Scholz, ktorý minulý týždeň v piatok rokoval so šéfom opozičnej CDU Friedrichom Merzom a so zástupcami spolkových krajín. Schôdzka poslúžila na výmenu názorov a objasnenie postojov, pretože kancelár sa usiluje o celonemeckú dohodu, ktorá by pomohla migráciu zvládnuť.