Európska únia s okamžitou platnosťou strojnásobí objem humanitárnej pomoci pre Pásmo Gazy, novo to bude 75 miliónov eur. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to dnes oznámila po rokovaní s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a blízkovýchodnými lídrami.
Dodala, že komisia sa uistí, že pomoc sa dostane tým, ktorí ju naozaj potrebujú. EÚ sa niekoľko dní zdráhala, či pokračovať v pomoci Palestínčanom po tom, čo radikálne palestínske hnutie Hamas z pásma Gazy napadlo pred týždňom Izrael, ktorý reagoval odvetnými útokmi.
Členské štáty Európskej únie v minulých dňoch viedli diskusiu o tom, či finančnú pomoc smerovanú do Palestíny zastaviť úplne alebo ju iba prehodnotiť a vylúčiť akékoľvek zneužitie zo strany Hamasu, ktorý EÚ pokladá za teroristickú organizáciu, a ďalších radikálnych skupín.
Väčšina ministrov zahraničia sa podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella v utorok zhodla na ďalšej spolupráci s palestínskymi úradmi.
"Komisia okamžite navýši súčasný balík humanitárnej pomoci určený pre Gazu o 50 miliónov eur. Tým sa celková čiastka zvýši na viac ako 75 miliónov eur. Budeme pokračovať v úzkej spolupráci s OSN a jej agentúrami, aby sme zaistili, že sa táto pomoc dostane k potrebným v Pásmu Gazy. Komisia podporuje právo Izraela brániť sa proti teroristom z Hamasu pri plnom rešpektovaní medzinárodného humanitárneho práva. Usilovne pracujeme na tom, aby sa v tejto súvislosti dostalo podpory aj nevinným civilistom v Gaze," uviedla von der Leyenová.
Európsky komisár pre humanitárnu pomoc Janez Lenarčič vo vyhlásení uviedol, že komisia robí všetko pre to, aby poskytla humanitárnu pomoc civilistom v Pásme Gazy. Práve bezpečný a neobmedzený prístup k humanitárnej pomoci je podľa neho najdôležitejší a navýšenie prostriedkov z EÚ to pomôže zabezpečiť.
Súčasnú vojnu medzi Hamasom a Izraelom spustili útoky islamistov z Hamasu proti izraelským civilistom aj bezpečnostným zložkám zo 7. októbra.
Obetí na izraelskej strane je podľa poslednej bilancie cez 1 300, na strane palestínskej podľa ministerstva zdravotníctva cez 2 200. V prípade oboch bilancií ide prevažne o civilné obete. V palestínskom pásme Gazy nálety úplne zničili už viac ako 1 300 budov, podľa OSN muselo svoje domovy opustiť viac ako 400-tisíc ľudí.