Izrael označuje ničivý útok Hamasu z minulého týždňa za svoje 11. septembra. Tajomný strojca útoku, palestínsky bojovník Muhammad Díf, ho nazýva búrkou al-Aksá. Fráza, ktorú najhľadanejší muž Izraela použil v audiozázname vysielanom v sobotu, keď Hamas vypálil tisíce rakiet z Pásma Gazy, signalizuje, že útok bol odplatou za izraelské "znesväcovanie" mešity al-Aksá na Chrámovej hore v Jeruzaleme, napísala dnes agentúra Reuters.
VIDEO: Čo vieme o vojenskom veliteľovi Hamasu
Podľa zdroja blízkeho Hamasu začal Díf plánovať operáciu, pri ktorej v Izraeli zahynulo viac ako 1200 ľudí, po razii na tretie najposvätnejšie miesto islamu v máji 2021.
Viac ako dva roky potom prinútil sobotňajší útok Izrael k vyhláseniu vojny a začatiu odvetných úderov na Pásmo Gazy, pri ktorých zahynulo viac ako deväťsto ľudí. Palestínske zdroje uviedli, že jeden z domov, ktoré izraelské nálety v noci v Gaze zasiahli, patril Dífovmu otcovi. Podľa týchto zdrojov bol pri útoku zabitý Dífov brat a dvaja ďalší členovia rodiny.
Prežil sedem pokusov o atentát
Díf, ktorý prežil sedem izraelských pokusov o atentát, z ktorých posledný sa odohral v roku 2021, hovorí len zriedka a nikdy nevystupuje na verejnosti. Keď teda televízny kanál Hamasu oznámil, že sa chystá v sobotu prehovoriť, Palestínčania vedeli, že sa chystá niečo významné.
Existujú iba tri Dífove fotografie: jedna v 20 rokoch, ďalšia, na ktorej je maskovaný, a snímka jeho tieňa, ktorý bol použitý pri vysielaní zvukového záznamu.
Miesto Dífovho pobytu nie je známe, aj keď sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza v Gaze v spleti tunelov pod enklávou. Izraelský bezpečnostný zdroj uviedol, že Díf bol priamo zapojený do plánovania a operačných aspektov útoku.
Zdroj blízky Hamasu uviedol, že rozhodnutie o príprave útoku prijal Díf, ktorý vedie ozbrojené krídlo Hamasu, spolu s vodcom Hamasu v Pásme Gazy Jahjá Sinvárom, ale nie je jasné, kto bol jeho strojcom.
Plán útoku ako dlhodobé úsilie o podvod
Utajenie bolo také, že Irán, zaprisahaný nepriateľ Izraela a dôležitý zdroj financií, výcviku a zbraní pre Hamas, vedel len všeobecne, že hnutie plánuje veľkú operáciu, a nepoznal načasovanie ani podrobnosti, uviedol regionálny zdroj oboznámený s myslením skupiny.
Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v utorok vyhlásil, že Teherán sa na útoku na Izrael nepodieľal.
Plán, ako ho vymyslel Díf, zahŕňal dlhodobé úsilie o podvod. Izrael bol vedený k presvedčeniu, že Hamas nemá záujem na rozpútaní konfliktu a namiesto toho sa sústredí na hospodársky rozvoj v Gaze, kde je hnutie vládnucou silou.
Zatiaľ čo Izrael začal poskytovať ekonomické stimuly pracovníkom v Gaze, bojovníci skupiny ale boli cvičení a drilovaní, často priamo pred zrakmi izraelskej armády, uviedol zdroj blízky Hamasu.
Díf vo svojej nahrávke pokojným hlasom uviedol, že Hamas opakovane varoval Izrael, aby zastavil svoje zločiny proti Palestínčanom, aby prepustil väzňov, ktorí sú podľa neho týraní a mučení, a aby zastavil vyvlastňovanie palestínskej pôdy.
Muž v tieni
Vodca ozbrojencov sa narodil ako Muhammad Masrí v roku 1965 v utečeneckom tábore v Chán Júnise, ktorý bol zriadený po arabsko-izraelskej vojne v roku 1948, a po tom, čo sa pripojil k Hamasu počas prvej intifády čiže palestínskeho povstania, ktoré sa začalo v roku 1987, sa stal známym ako Muhammad Díf.
V roku 1989 ho Izrael zatkol a strávil asi 16 mesiacov vo väzbe, uviedol zdroj z Hamasu.
Díf získal titul z prírodných vied na Islamskej univerzite v Gaze, kde študoval fyziku, chémiu a biológiu. Mal záľubu v umení, viedol univerzitný výbor pre zábavu a vystupoval na javisku v komédiách.
V Hamase sa Díf vypracoval do najvyšších miest, vybudoval sieť tunelov a získal skúsenosti s výrobou bômb. Desiatky rokov bol na prvom mieste izraelského zoznamu najhľadanejších osôb a bol osobne zodpovedný za smrť desiatok Izraelčanov pri samovražedných atentátoch.
Pre Dífa bolo zotrvanie v tieni otázkou života a smrti. Podľa zdrojov Hamasu prišiel pri jednom z izraelských atentátov o oko a utrpel vážne zranenie jednej nohy. Jeho manželka, sedemmesačný syn a trojročná dcéra zahynuli pri izraelskom nálete v roku 2014.
Jeho prežitie pri vedení ozbrojeného krídla Hamasu mu vynieslo štatút palestínskeho ľudového hrdinu. Na videách je maskovaný alebo je vidieť len jeho tieň. Nepoužíva moderné digitálne technológie, ako sú smartfóny, uviedol zdroj blízky Hamasu. "Je nepolapiteľný. Je to muž v tieni," povedal zdroj Reuters.