Spojené štáty poskytnú Izraelu vojenskú pomoc, obsahovať bude okrem iného rakety pre izraelský systém protivzdušnej obrany. Dnes to oznámil americký prezident Joe Biden bez toho, aby spresnil počet rakiet. Teroristické činy spáchané od soboty palestínskym hnutím Hamas v Izraeli si podľa Bidena vyžiadali životy aj najmenej 14 Američanov.
Šéf Bieleho domu vyjadril v príhovore odpor nad útokmi, únosmi civilistov a vraždením zo strany Hamasu, ktorého jediným cieľom je podľa neho "zabíjať Židov".
Na východ Stredozemného mora podľa agentúry AP už dorazila skupina amerických vojenských lodí, vrátane lietadlovej lode USS Gerald R. Ford, krížnikov a torpédoborcov, ktoré majú byť pripravené poskytnúť Izraelu podporu, pokiaľ o ňu požiada, a odradiť ďalších potenciálnych nepriateľov Izraela, aby využili vzniknutého chaosu. "Naše srdcia sú zlomené, ale naše odhodlanie je silné," zdôraznil Biden.
Biden s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a ministrom zahraničia Antonym Blinkenom pred prezidentovým vystúpením telefonovali s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Podľa Bidenovho vyhlásenia na sieti X hovorili o koordinácii americkej podpory Izraelu, ochrane civilistov a odradzovaní ďalších potenciálnych útočníkov na židovský štát.
O situácii v Izraeli a na palestínskych územiach v noci na dnešok s Bidenom rokovali aj nemecký kancelár Olaf Scholz, britský premiér Rishi Sunak, francúzsky prezident Emmanuel Macron a talianska premiérka Giorgia Meloniová. "Zhodli sme sa aj na tom, že Izrael má právo sa proti týmto neľudským útokom brániť. Zároveň ide samozrejme o to, aby nedošlo k ďalšej regionálnej eskalácii," povedal Scholz.
V máji 2021, keď medzi Izraelom a Palestínčanmi vypukli asi dvojtýždňové boje, Biden svoje verejné prejavy obmedzil av súkromí apeloval na Netanjahua, aby operácie za izraelskú stranu ukončil.
Aktuálne boje zrejme však tak rýchlo neskončia a Biden sa môže podľa agentúry AP ocitnúť pod narastajúcim domácim i medzinárodným tlakom, aby na Netanjahua opäť apeloval, vyzval ho na ukončenie bojov, a zamedzil tak utrpeniu ďalších nevinných obyvateľov Pásma Gazy. Malá oblasť na brehoch Stredozemného mora je domovom asi dvoch miliónov ľudí.
Z dnešných údajov zverejnených Hamasom aj Izraelom vyplýva, že od prvých sobotných teroristických operácií Hamásu zahynulo na oboch stranách vyše 3300 ľudí, vrátane 1500 teroristov, zranených sú tisíce.
V Tel Avive dnes medzitým s novinármi hovorili Američania žijúci v Izraeli, ktorí Bidena nepriamo vyzvali, aby urobil všetko možné pre to, aby sa opäť stretli so svojimi blízkymi, ktorí sa nezvestujú po víkendových násilnostiach, píše agentúra Reuters. Ozbrojenci z Pásma Gazy v sobotu prenikli do južného Izraela a len na hudobnom festivale neďaleko hraníc zavraždili 260 ľudí.