Juhokórejský minister obrany Sin Won-sik dnes podľa agentúry AP vyhlásil, že sa bude usilovať o pozastavenie medzikórejskej vojenskej dohody z roku 2018, aby Soul mohol obnoviť hliadkovanie na hranici s KĽDR.
Uviedol pritom, že prekvapujúci útok ozbrojencov palestínskeho hnutia Hamas na Izrael vyvolal v Južnej Kórei obavy z podobných útokov zo strany Severnej Kórey.
Dohoda, ktorú počas krátkeho obdobia zbližovania uzavreli bývalý juhokórejský liberálny prezident Mun Če-in a severokórejský vodca Kim Čong-un, viedla k vytvoreniu nárazníkových zón pozdĺž pozemnej a námornej hranice medzi oboma Kóreami a tiež k vzniku bezletových zón nad hranicou s cieľom zabrániť stretom.
Nový juhokórejský minister obrany Sin Won-sik, ktorý bol do funkcie menovaný v sobotu, ale pri dnešnej schôdzke s novinármi v Soule s poukazom na násilnosti v Izraeli a v Pásme Gazy zdôraznil nutnosť prísnejšieho monitorovania KĽDR.
Kritický bol juhokórejský minister predovšetkým k medzikórejskej dohode o bezletových zónach, ktoré podľa neho bránia Južnej Kórei plne využívať svoje sledovacie kapacity v čase, keď rastie jadrová hrozba KĽDR.
V roku 2018 Kim Čong-un a Mun Če-in rokovali na summitoch o jadrovom odzbrojení Severnej Kórey výmenou za hospodársku pomoc. Po neúspešnom summite Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v roku 2019 vo Vietname ale medzikórejské vzťahy ochladli a Severná Kórea v poslednom čase zintenzívnila testy svojich striel a hrozí novou jadrovou skúškou.
Terajší juhokórejský konzervatívny prezident Jun Sok-jol zaujíma tvrdší postoj ku KĽDR ako jeho predchodca v úrade Mun.
"Hamas napadol Izrael a Južná Kórea je teraz pod silnejšou hrozbou," vyhlásil dnes juhokórejský minister obrany Sin. "Aby sme mohli (tejto hrozbe) čeliť, musíme sledovať (pohyby severokórejskej armády). Len tak budeme mať včas informácie, či (KĽDR) nepripravuje nejaké provokácie. Ak by Izrael vykonával trvalé monitorovanie prostredníctvom svojich lietadiel a dronov, nemusela byť možno krajina takto zasiahnutá," dodal.
Zatiaľ čo vypovedanie vojenskej dohody s KĽDR by pre Južnú Kóreu znamenalo zložitý právny proces, pozastavenie dohody by vyžadovalo len rozhodnutie kabinetu, vyhlásil Sin.
Podľa agentúry AP Sinove výroky pravdepodobne vyvolajú ostrú kritiku zo strany juhokórejskej liberálnej opozície, ktorá vojenskú dohodu označuje za dôležité bezpečnostné opatrenia v čase zhoršujúcich sa vzťahov.
Juhokórejské ministerstvo obrany dnes tiež oznámilo, že vo štvrtok pripláva do juhokórejského prístavu Pusan americká lietadlová loď Ronald Reagan so svojou údernou skupinou. V pondelok a dnes sa lietadlová loď USA zúčastnila spoločného cvičenia s juhokórejskými a japonskými plavidlami v blízkosti juhokórejského ostrova Čedžu.