Vláda amerického prezidenta Joea Bidena plánuje rozširovať bariéry na hranici s Mexikom, ktoré boli vlajkovou loďou imigračnej politiky predchádzajúcej hlavy štátu Donalda Trumpa. Krok v stredu oznámilo ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť s tým, že múr je nevyhnutne potrebný.
Biden dnes novinárom povedal, že podľa neho bariéry nefungujú, vláda však musí minúť peniaze vyčlenené na tento účel.
Predstaviteľ Demokratickej strany pred minulými voľbami imigračnú politiku svojho republikánskeho predchodcu kritizoval a sľúbil, že v prípade jeho zvolenia "sa nepostaví ani stopa múru navyše", pripomína televízia CNN.
V skutočnosti však Bidenove kroky do veľkej miery na Trumpovu éru nadväzujú, zatiaľ čo na južnú americkú hranicu ďalej vo vysokých počtoch prichádzajú ľudia hľadajúci v USA lepšie životné podmienky.
Podľa agentúry Bloomberg aktuálne vláda počíta s dodatočnými 17 míľ (27 kilometrov) hraničných bariér pozdĺž rieky Rio Grande v štáte Texas. Plán sa týka oblasti, ktorá patrí medzi najčastejšie využívaných migrantov na vstup do Spojených štátov.
Podľa vlády je v záujme urýchleného budovania múru potrebná výnimka z asi dvadsiatky zákonov na ochranu životného prostredia a územia pod správou potomkov pôvodných obyvateľov.
"V súčasnosti existuje naliehavá a bezprostredná potreba budovať fyzické bariéry a cesty v blízkosti hranice Spojených štátov, aby sa zabránilo nezákonným vstupom do Spojených štátov vo vytipovaných oblastiach," uviedlo ministerstvo vnútornej bezpečnosti.
Keď bol dnes na oznámenie tázaný prezident Biden, povedal novinárom, že stavbu bariér "nemôže zastaviť". Kongres vyčlenil na tento účel peniaze a vláda ich teraz nemôže využiť na nič iné, povedal. CNN uviedla, že súčasná administratíva sa v tomto smere dostávala pod časový tlak.
Na otázku, či považuje hraničný múr za efektívny nástroj, Biden odpovedal: "Nie". V tom sa zjavne zhoduje s mexickým prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom, ktorý nové oznámenie hodnotí ako "krok späť". "Nerieši to problém. Musíme sa zamerať na príčiny (migrácie)," citovala ho agentúra AFP.
Počty zatknutí migrantov na americkej strane hranice sú v posledných dvoch rokoch extrémne vysoké, pričom mesačné súčty "stretnutí" s utečencami opakovane prekračujú 200-tisíc. Do USA často mieria ľudia zo stredoamerických štátov sužovaných násilím a chudobou alebo z nestabilných krajín ako Venezuela a Haiti.