V ruskej armáde existujú trestné oddiely, ktoré velitelia nasadzujú na najhoršie úseky frontu. Tieto zoskupenia prezývané ako Štorm Z (Búrka Z) tvoria čiastočne väzni a čiastočne vojaci, ktorí sa dopustili disciplinárnych prehreškov. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na výpovede trinástich ľudí oboznámených s existenciou týchto oddielov.
"Bojovníci z oddielov Štorm slúžia len ako mäso," povedal Reuters jeden z vojakov pravidelnej armády nasadený pri Bachmute. Opísal, že šiestim z nich priamo v teréne poskytoval zdravotnícku pomoc. Veliteľ mu pritom nariadil, aby ich nechal napospas osudu, pretože ruskí dôstojníci majú za to, že členovia trestných oddielov majú menšiu cenu ako obyčajní vojaci.
Podľa tohto vojaka, ktorý zdieľal s Reuters svoju skúsenosť, sa človek môže v radoch trestného oddielu ocitnúť napríklad kvôli konzumácii alkoholu.
Oddiely majú asi 100 až 150 mužov a sú začlenené do jednotiek pravidelnej armády. Väčšinou sú posielané na najkritickejšie miesta frontu a majú veľké straty, zistila agentúra Reuters od svojich zdrojov. Jeden zo samotných bojovníkov týchto skupín Reuters vypovedal, že bol svedkom, ako počas júnových bojov pri Bachmute z oddielu o 120 mužoch nakoniec zostalo len 15 bojovníkov.
Koľko ľudí aktuálne bojuje v radoch týchto trestných oddielov, Reuters nezistil. Na základe rozhovorov s rôznymi zdrojmi však agentúra tvrdí, že ich bude najmenej niekoľko stoviek.
Ruské ministerstvo obrany vytvorenie takýchto oddielov nikdy nepriznalo, aj keď ruské štátne médiá sa o nich spomínajú. Napísala, že sa tieto zoskupenia zapájajú do intenzívnych bojov a že niektorí ich členovia získali medaily za odvahu. O tom, akým spôsobom sú oddiely formované alebo o stratách v ich radoch ale štátne médiá mlčia.
Oddiely Štorm Z pripomínajú podľa Reuters takzvané trestné prápory, ktorých vytvorenie v Červenej armáde nariadil počas druhej svetovej vojny sovietsky vodca Josif Stalin. V ich radoch sa mohli ocitnúť vojaci za trest napríklad za to, že spanikárili a utiekli z pozícií.